Peder Larsson var mycket utförlig i sin presentation, men det fanns ändå frågor att ställa efteråt. Foto: Hans Andersson
Nya skatteregler: ”Blir sämre för företagare”
– Så fördelaktiga som reglerna varit kommer det aldrig att bli. Hur det blir får vi se. Men sämre blir det – så är det bara. Det sade skattekonsulten Peder Larsson, när
revisions-och konsultföretaget Grant Thornton i Lindesberg bjöd in till adventsfika.
Det var fullt vid borden när Peder Larsson pratade om bl a nya skatteregler som företagare måste känna till. Tillsammans med morgonkaffe, lussebullar och juice fick intresserade banktjänstemän och företagare också ta in en ordentlig dos skattelagstiftning. Det började redan kl 7 på morgonen.
Det handlade både om kända saker – som förändringar när det gäller ROT- och RUT-avdragen, slopad avdragsrätt för förvaltningsavgifter eller för gåvor till ideella organisationer och litet mer krångliga och kanske inte så kända förändringar – t ex ett nytt krav som gäller från 1 januari. Det är att den nu ska finnas personalliggare på byggarbetsplatser.
Peder Larsson från Grant Thornton berättade om förändringar i skattelagstiftningen som är på gång. Foto: Hans Andersson
– Jag förstår varför man inför det här, men hur ska man lösa det praktiskt när det krävs att byggherren och varje underentreprenör ska ha personalliggare elektroniskt och tillgängligt ifall skattemyndigheterna kommer till byggarbetsplatsen, sade Peder Larsson. Det kan bli en del jobb i början.
Det här är regler som införts – precis tidigare gjorts för restauranger och frisörer – för att motverka svartarbete och för att det ska vara en sund konkurrens inom byggbranschen. Alla byggen ska ha personalliggare från och med den 1 januari 2016. Det här är den största skatteförändringen som hänt inom byggindustrin på många år, men gäller inte de allra minsta byggena. En personalliggare är en förteckning över vilka som är verksamma på byggarbetsplatsen och när de har börjat och slutat varje arbetspass.
Peder Larsson talade också om 3:12 -reglerna som en gång infördes för att underlätta att driva företag. De bestämmer hur en företagare kan fördela skatten mellan inkomst och kapital. Det fanns ett förslag som sågades av många kritiker och finansminister Magdalena Andersson gav utredningen nytt utredningsuppdrag att se hur man kan begränsa möjligheterna att inkomstomvandla – det ska leda till ökade skatteintäkter. Regeringen vill begränsa möjligheterna att omvandla inkomst till lägre beskattad utdelning
– Det är alltså ingen jättepanik, men det är bra att fundera på hur man ska ta utdelningen, sade Peder Larsson och han visade en OH-bild med uppmaningen att planera.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...