Peder Larsson var mycket utförlig i sin presentation, men det fanns ändå frågor att ställa efteråt. Foto: Hans Andersson
Nya skatteregler: ”Blir sämre för företagare”
– Så fördelaktiga som reglerna varit kommer det aldrig att bli. Hur det blir får vi se. Men sämre blir det – så är det bara. Det sade skattekonsulten Peder Larsson, när
revisions-och konsultföretaget Grant Thornton i Lindesberg bjöd in till adventsfika.
Det var fullt vid borden när Peder Larsson pratade om bl a nya skatteregler som företagare måste känna till. Tillsammans med morgonkaffe, lussebullar och juice fick intresserade banktjänstemän och företagare också ta in en ordentlig dos skattelagstiftning. Det började redan kl 7 på morgonen.
Det handlade både om kända saker – som förändringar när det gäller ROT- och RUT-avdragen, slopad avdragsrätt för förvaltningsavgifter eller för gåvor till ideella organisationer och litet mer krångliga och kanske inte så kända förändringar – t ex ett nytt krav som gäller från 1 januari. Det är att den nu ska finnas personalliggare på byggarbetsplatser.
Peder Larsson från Grant Thornton berättade om förändringar i skattelagstiftningen som är på gång. Foto: Hans Andersson
– Jag förstår varför man inför det här, men hur ska man lösa det praktiskt när det krävs att byggherren och varje underentreprenör ska ha personalliggare elektroniskt och tillgängligt ifall skattemyndigheterna kommer till byggarbetsplatsen, sade Peder Larsson. Det kan bli en del jobb i början.
Det här är regler som införts – precis tidigare gjorts för restauranger och frisörer – för att motverka svartarbete och för att det ska vara en sund konkurrens inom byggbranschen. Alla byggen ska ha personalliggare från och med den 1 januari 2016. Det här är den största skatteförändringen som hänt inom byggindustrin på många år, men gäller inte de allra minsta byggena. En personalliggare är en förteckning över vilka som är verksamma på byggarbetsplatsen och när de har börjat och slutat varje arbetspass.
Peder Larsson talade också om 3:12 -reglerna som en gång infördes för att underlätta att driva företag. De bestämmer hur en företagare kan fördela skatten mellan inkomst och kapital. Det fanns ett förslag som sågades av många kritiker och finansminister Magdalena Andersson gav utredningen nytt utredningsuppdrag att se hur man kan begränsa möjligheterna att inkomstomvandla – det ska leda till ökade skatteintäkter. Regeringen vill begränsa möjligheterna att omvandla inkomst till lägre beskattad utdelning
– Det är alltså ingen jättepanik, men det är bra att fundera på hur man ska ta utdelningen, sade Peder Larsson och han visade en OH-bild med uppmaningen att planera.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...