Nye ordföranden lär känna LIF – ”Är en fantastisk förening”

Leif Karlsson är namnet på LIF Lindesbergs nye ordförande. Med ett förflutet både som handbollsmålvakt och styrelseledamot är han inte främmande för uppdraget. Men LIF Lindesberg är en stor klubb och att lära känna den kommer att ta sin tid. Det är han medveten om.

– Det är mycket på gång. Man ska veta att som ny i LIF har jag mycket att lära, för det är en jättestor organisation. Men det är många som kan lära upp mig. Jag kommer att gå runt i alla lag för att skapa mig en uppfattning om föreningen, säger Leif Karlsson.

Hos företrädaren Fredrik Öster har beslutet om att avgå växt fram. Sedan LIF Lindesbergs nu före detta ordförande meddelade sin avgång har arbetet med att finna en ersättare varit i rullning. Ett av de namn som valberedningen fastnade för var Leif Karlsson. För tre veckor sedan kontaktades han av LIF Lindesberg.

– Sen dess har jag varit sysselsatt i att gå runt i föreningen och pratat mycket med Anders Sjöberg och Erik Bååk. Jag har pratat med så många jag kan för att skapa mig en bild om hur föreniningen är organiserad och hur man arbetar i den. Det här gjorde jag innan jag tog ett beslut, för att veta exakt vad jag svarade ja eller nej till, berättar Karlsson själv.

– Det blev ju ett ja för att det är en fantastisk förening och den betyder så mycket för Lindesbergarna. Och det tycker jag är så viktigt att den engagerar alla. Sen är det att de har en sån fantastisk ungdomssida som jag vurmar väldigt mycket för.

På årsmötet i tisdags kväll röstades så Leif Karlsson fram som ny ordförande för LIF Lindesberg. Inför den uppgiften är han både spänd och förväntansfull. Karlsson har aldrig tidigare varit aktiv inom LIF, men handbollen är knappast något nytt område för honom.

I 20 år var han själv aktiv handbollsspelare. Karlsson berättar att han var slagpåse längst bak i målet och han inledde sin karriär i Karlstad, för att under de avslutande åren spela för Kumla.

– Så det här är inget nytt, det är min ”sport” om man får säga så. Det är därför som jag tycker det är så roligt, säger Leif Karlsson.

När han nu tar över som ordförande är det en roll som inte är helt obekant. Karlsson har länge varit aktiv i Lindesbergs Golfklubb, där han i 16 år varit styrelseledamot. Under de tre sista åren hade han posten som just ordförande i klubben.

Själv är han dock försiktig och menar att det är två vitt skilda föreningar. Men att få chansen att leda LIF in i framtiden ser han som något spännande. Ställd inför frågan om vilka områden som kommer att bli hans hjärtefrågor lyfter han fram några specifika punkter.

– Stabilisera ekonomin och ha en järnkoll på siffrorna. Det är nummer ett. Sen att ungdomssidan som Erik Bååk håller i fortsätter att utvecklas och att vi får fram ledare. Sen har vi ju flaggskeppet längst upp i form av a-laget. Sen har vi fler u-lag och ett damelit-lag som det naturligtvis också måste läggas ner energi på, förklarar Leif Karlsson.

Just ungdomsverksamheten är en viktig pelare för LIF, menar den nya ordföranden. I synnerhet då den även kan gynna klubben ekonomiskt.

– Jag vurmar mycket för de breda leden och ungdomssidan, den är mycket viktig. Det är de billigaste spelarförstärkningar som vi kan få. Så det gäller att vi utnyttjar det på sikt.

I sitt framtidsarbete har LIF under våren plockat fram en sportkommitté. Den kommer att bestå av fyra representanter från klubben och är tänkt att ansvara för bland annat a-lagets sportsliga resultat. En av de som kommer att sitta med är LIF-tränaren Herman Arenvang, som i och med det får en ännu tydligare roll i klubben.

Så här långt är tre poster redan klara. Dessa utgörs förutom Arenvang av Mikael Martinsson från idrottscollege och den handplockade Ramon Laurén, som närmast kommer från VästeråsIrstas damlag. Sportkommittén kommer att rapportera till styrelsen och ska hjälpa LIF att nå sin vision.

– Visionen är ju att Elitserien är målet med a-laget. Om de når dit i år eller nästa år eller året därpå fäster vi oss inte vid. De går upp när de är mogna och det är jag helt säker att de kommer att bli, förklarar Karlsson.

En annan styrande post som det blåser nya vindar kring är klubbchefsrollen. Anders Sjöberg har aviserat sin avgång och det är oklart vad som kommer att ske med klubbchefsposten. Ett möjligt scenario är en övergångsperiod, men Karlsson vill avvakta med att säga alltför mycket.

– Vi håller på och arbetar med det där. Jag tippar på att vi inom två veckor har det här klart. Innan dess vill jag inte uttala mig.

Publicerad 19 juni 2014 klockan 11:28

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


IFK Lindesberg U15 tar nu nästa steg i fotbollskarriären. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.

11 april 2025 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjä...
13 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stor glädje i Lindehov efter att Lindlöven utklassat Boden med 5-1 och därmed kvitterat ställningen i slutspelet mot Boden. Nu väntar en avgörande bortamatch på onsdag. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.

9 mars 2025 klockan 19:50 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Leon Arvidsson visade upp sina hockeykunskaper när han satte de äldre på plats i publiktävlingen Egons Mål. Familjestoltheterna började däremot en dryg timme innan publiktävlingen, då Alexander Arvidsson bjudit på ett häftigt hattrick. Foto: Timmy Lundegård

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen

Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.

22 februari 2025 klockan 00:21 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även...
15 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lö...
8 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2024-12-15

2025-05-20 11:05