Nu på lördag drar musiktalangtävlingen Jam LBG 2006 igång med dunder och brak. Men arrangören, Stig Reitan, är lite oroad över det faktum att så få band har anmält sig hittills. Det finns visserligen tillräckligt med anmälningar för att genomföra tävlingen, men det borde ha varit många, många fler, anser Stig Reitan.
Det råder inget tvivel om att Lindesberg har en god tillgång på musiker och riktiga band. Många konserter och småfestivaler som tidigare arrangerats har visat prov på det. Men ändå har antalet band som anmält sig till talangtävlingen, som nu går av stapeln, varit väldigt få. Stig Reitan på Jam Lindesberg tror det beror på att många band är så kallade coverband och nöjer sig med att spela andras låtar.
-Jag tror att det kan vara så. Men jag vet också att många faktiskt skriver eget material, men de kanske inte riktigt ”vågar” framföra det inför publik. Det är synd om det verkligen är så, för den här tävlingen är ju arrangerad för just dessa musiker, som vi ger chansen att testa sitt material på riktigt, förklarar Stig.
Sex band är redan klara att kliva upp på scenen och ungefär lika många till står och trampar i kulisserna, band som ännu inte bestämt sig för vilken av deltävlingarna man vill delta i. Klara är bland annat BBPO från Vedevåg, Submissions och Rock n´Roll Experience från Lindesberg.
Millencolin-sångaren på plats
Talangtävlingen består av två deltävlingar samt finalen. På självaste finaldagen kommer Nikola Sarcevic från Millencolin att infinna sig i juryn. Han kommer dessutom riva av några egna låtar på scenen när tillfället ges, uppger arrangören som är mäkta glad åt detta.
-Det är riktigt coolt att han kommer hit och är med, säger Stig.
Mer info om tävlingen finns på Jams hemsida och på denna annons
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.