Helgens cupäventyr i Köping slutade med tidigt uttåg för Fellingsbro GoIF. Via två raka förluster slogs man ut redan i gruppspelet. Men lagets medverkan var nyttig inför nästa veckas Ågården Cup, dessutom var den allt annat än planerad.
– De ringde i fredags kväll vid halv tio och frågade om vi ville vara med. Vi var inte beredda och det var med kort varsel. Men vi fick ihop tio gubbar till dagen efter. Det var ordinarie lag framåt, men inte bakåt och där saknade vi två-tre spelare, förklarar Victor Huerta om den hastiga uppladdningen för cupen.
Då lag dragits sig ur Köpingscupen tvingades arrangörerna leta efter lag som skulle ersätta. Fellingsbro-tränaren fick då ett samtal sent på fredagskvällen, med andra ord knappa tolv timmar före det att den första matchen skulle spelas. Men några tveksamheter var det aldrig, utan laget tackade ja och anmälde sig.
Men med den korta uppladdningen och det tunna manskapet skapades även svåra förutsättningar inför cupäventyret. Det började mycket riktigt illa för Fellingsbro, som i premiärmatchen ställdes mot Nora. Laget fick tidigt målvakten Sebastian Hahne utvisad och tvingades då ställa en utespelare i målet resterande match. Nora rann ifrån och vann med hela 11-3, vilket försatte Fellingsbro i ett knivigt läge inför den sista gruppspelsmatchen.
Där ställdes man mot Eskilstuna-laget Al-Salam SK. Då Fellingsbro spelat division 3-futsal under vintern tilldelades Al-Salam två bonusstraffar, som skulle slås efter matchen. I själva matchen klev Fellingsbro ut och tog tag i spelet, gick upp till en 4-1-ledning och såg ut att gå mot en säker seger. Men sedan kom kollapsen.
– Vi fick något mentalt hjärnsläpp allihopa och släppte upp dom till 7-4. Vi tänkte inte alls på defensiven och bara körde, så fick vi ett rött kort också. Men det måste varit roligt att titta på. Matchen slutar liksom 10-5, det är röda kort och det är perfekt för publiken kan jag tänka mig, skrattar Huerta om den galna matchen.
Det slutade alltså med en femmålsförlust, vilket innebar att laget gick miste om avancemang från gruppen. När han summerar lagets korta cupspel är Huerta rak.
– Offensiven var inget problem för oss, men i defensiven saknade vi ju ett par spelare och var inte bra. Men vi har tränat nästan enbart fys och bara en timme fotboll i tre veckors tid nu. Då blir det att man tappar det fotbollsmässiga.
Nästa helg väntar en cup som varit betydligt mer planerad från lagets del. Lördagen den första februari avgörs nämligen Ågården Cup, den traditionella inomhuscupen som Fellingsbro själva arrangerar. I cupen deltar åtta lokala lag, fördelade i två grupper. Den första matchen spelas klockan 10.00 och finalen äger rum 16.10.
Fellingsbro har lottats i grupp A. Det innebär att man kommer att ställas mot Arboga Södra, Grönbo och Värhulta. Med kommande lördag i blickfånget var helgens oplanerade cupdeltagande nyttigt håller Huerta med om.
– Det blev en läropoäng, ett litet test inför nästa helg. Nu vet vi vad som krävs i Ågården Cup och det kommer att bli spännande. Vi har två träningar på oss att tighta till försvarsspelet, då kan det bli riktigt roligt att titta på oss tror jag.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.