Alla åttonde- och niondeklassare i Lindesbergs kommun, bjuds nu in till Meritor på ett studiebesök. Personalchef Ann-Louise Johansson uppger idag att man arrangerar två kvällar i syfte att ge ungdomarna inblick i industrin inför deras gymnasieval.
– Vi kommer idag att skicka ut en personlig inbjudan till alla som går i nian eftersom de står inför gymnasievalet i år, informerar Johansson.
Ett liknande studiebesök arrangerades i början av året. Då var det dock helt och hållet fokus på att locka fler tjejer att söka sig till industrin. Närmare 30 intresserade ungdomar kom till fabriken den gången. Nu går man ut på bredare front och bjuder in såväl killar som tjejer och dessutom är det inte bara de som just nu står inför ett gymnasieval som är välkomna.
– Det riktar sig till alla tjejer och killar i Lindesbergs kommun som går i åttan och nian. Vi vill gärna visa upp vilka möjligheter som finns inom industrin och hos oss i Lindesberg, säger personalchef Ann-Louise Johansson i ett pressutskick.
Vid två tillfällen i november arrangeras studiebesöken.
Det första tillfället är 15 nov. kl. 17-20 och är endast öppet för tjejer. Den 22 nov. kl. 17-20 är det killarnas tur att guidas runt i fabriken och få veta mer om industrin, som idag sysselsätter cirka 900 personer.
Fotnot: Studiebesöken arrangeras i samarbete med Teknikcollege Örebro Län.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.