Oppositionen om pausad återvinningsstation: ”Stor oro”
INSÄNDARE/DEBATT: Det är med stor oro vi ser hur majoriteten fördröjer ytterligare en viktig satsning med ännu mer utredning. Vi var överens om att en ny återvinningscentral ska byggas stadsnära. Först i Lindesberg, sedan i norra och södra kommunen. Ingen formell reservation gavs.
Även om en KS-ledamot menade att vi inte ska ha en ”sopstation” i centrala Lindesberg. När personen i fråga sedan förstod att det handlar om framtidens återvinning, att vi ska tänka att det blir mindre och mindre fraktioner som går att återanvända eller använda i ny produktion, blev man mer positiv.
Återvinningsstationen i Södra Måle utanför Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
När de dessutom såg vinsterna med en central placering, nära Rv 50 och med gång- och cykelavstånd från olika bostadsområden såg de mycket positivt på det. Vägar, vatten, avlopp finns på plats. Att bygga ut södra Måle är inget bra alternativ enligt utredningen. Då måste ny mark brytas som fördyrar för taxekollektivet.
Tillgängligheten förbättras inte. Dessutom kan vi ha reparationsverkstad för cyklar och möbler mm samt vara nära Erikshjälpen och Röda korset för återförsäljning. Ja, då var vi överens. Vad kommer härnäst?
Förvaltningen har lagt ned mycket arbete på detta. Det har varit en workshop med bred politisk representation där ingen protesterade, tvärtom. Pratar aldrig majoriteten med varandra? (Samma hände ju med Sjövallen i Frövi!) Fokus har inte varit att ta industrimark i anspråk, som majoriteten felaktigt påstår utan att använda SBBs område vid mellersta infarten. Där är infrastrukturen klar. Nu vänder majoriteten totalt. Det ska ut perifert någonstans.
Den styrande majoriteten, Moderaterna, Sverigedemokraterna, Liberalerna, Kristdemokraterna och Landsbygdspartiet oberoende. Foto: Camilla Lagerman
Utveckling pausas. Ännu mer illa är det att den nya majoriteten lovat den tekniska förvaltningen – där fyra kommuner samverkar – att inte behöva jobba med Agenda 2030, och inte behöver delta i planering för laddinfrastruktur för elbilar eftersom det inte finns någon framtid för elbilar enligt dem. Agenda 2030 är ett marxistiskt påfund, menar representant för kommunledningen. Vad säger de andra tre kommunerna i norra länet om det? På sakupplysningen om att Agenda 2030 ingår i kommunens riktlinjer blir svaret att – Det får kommunen stå för! Men kommunledningen är väl kommunen…?
Majoriteten anger Agenda 2030 i sitt samarbetsavtal, som något de ska jobba med. De första beskeden utifrån miljöfrågorna är då mycket märkligt: Ingen stadsnära nyskapande station för återvinning och återbruk och ingen laddinfrastruktur för elbilar. Framtiden är alltså bensin och diesel, inte grön omställning!
Har majoriteten missat att hela industrin ställer om, att de företag som överlever är de som tar hänsyn till Agenda 2030, att dagens och morgondagens människor allt mer kräver hållbar produktion och konsumtion? Lindesbergs kommun har skrivit under Agenda 2030 tillsammans med landshövdingen, Regionen och länets alla kommuner. Backar de på det också?
Bengt Storbacka, Oppositionsråd (S), Lindesbergs kommun Magnus Storm, Oppositionsråd (C), Lindesbergs kommun
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...