Örebro Läns IBF stod för ett fantastiskt gruppspel i SM i Umeå. Laget, med WSK-trion William Svensson, Max Molander och Viktor Svanholm, säkrade avancemang till slutspelet via tre raka segrar. Men igår tog äventyret stopp via en 3-2-förlust mot Östergötland.
Mellan den tredje till den sjätte januari avgörs nu SM i P15 uppe i Umeå. Uttagna i Örebro Läns distriktslag är tre spelare från WSK Lindesberg. Under hela helgen har William Svensson, Max Molander och Viktor Svanholm varit på plats och representerat Örebro i turneringen.
Det började även väldigt bra för outsidern Örebro IBF. Laget lottades i en fem lag stor grupp, där endast två skulle få chansen att avancera till A-slutspelet. Via seger med 4-2 i den inledande matchen mot Gästrikland fick laget den start man behövde. Man följde senare upp den segern med att vinna med hela 8-2 mot Hälsingland och 7-2 mot förhandsfavoriten Värmland. I den sista matchen stod dessutom Max Molander för assisten till 2-1-målet.
– William, Max och Viktor står för den defensiva uppgiften och de har gjort en mycket stabil insats.. Det ser mycket bra ut och vi forsar fram mot kvartsfinal, berättade lagets sjukvårdare och WSK-tränaren Erik de Groot i lördags efter de tre segrarna.
Men söndagen blev inte lika framgångsrik för Örebro och WSK-trion. Inför den avslutande gruppspelsmatchen var laget redan slutspelsklart och förlorade med hela 10-1 mot starka Göteborg. Det innebar att man slutade tvåa i gruppen och ställdes mot Östergötland i kvartsfinalen.
Kvartsfinalen spelades tidigt på eftermiddagen och blev en mycket dramatisk match. Hela 900 åskådare såg hur Örebro hamnade i dubbla tvåmålsunderlägen, men reducerade två gånger om. Men någon kvittering blev det aldrig och laget föll med 3-2.
I och med uttåget i kvartsfinalerna fick laget göra upp om platserna 5-8. Under måndagsförmiddagen mötte man Upplands IBF i en match där Max Molander satte 2-0 tidigt i den andra perioden. Max mål hjälpte slutligen Örebro att vinna med 5-3. Därmed kan laget vända hem efter en mycket fin turnering, med fyra vinster på sex matcher.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.