Erik Axelsson är en av de gamla LIF-spelare som gästar Gamla Idrottshuset på torsdag. ARKIVFOTO: LindeNytt

Örebro-matchen lockar hem profilerna: ”Har LIF att tacka för mycket”

LIF Lindesbergs Örebro-match är blott två dygn bort. Laget förbereder sig, biljetterna håller på att sälja slut och klubbens profiler gör sig redo för att återvända. En av dessa är Erik Axelsson och han har starka minnen från Idrottshuset.

Planerna för LIF Lindesbergs Örebro-match har pågått länge och på torsdag är det dags att vrida tillbaka klockan till Elitserie-åren. Nu som då är spelplatsen Gamla Idrottshuset och temat för kvällen är nostalgi. Som en del av temat kommer några av klubbens största profiler att gästa, däribland Erik Axelsson.

– Jäkligt kul att bli uppmärksammad och det tyder ju på att man gjort något bra. Sen om jag är nostalgisk vet jag inte, så gammal är jag väl ändå inte?, frågar sig 34-åringen med ett skratt.

Tillsammans med Richard Larsson och ytterligare namn kommer Erik att finnas på plats i Gamla Idrottshuset. Profilerna är tänkta att mingla med sponsorer och Erik tror dessutom att det kan bli aktuellt med något jippo i halvtid. Från klubbens sida pågår förberedelserna för fullt. Exakt hur många biljetter som är sålda är oklart, men på kansliet finns i dagsläget endast ett hundratal kvar.

– Det är högt tryck på biljetter. Nu går snacket också om att det snart är slut och då blir folk mer benägna att köpa i tid. Det kommer säkert att bli lite trångt, men det är bara positivt och precis det vi är ute efter, berättar LIF:s marknadsansvarige Sébastien Ehnevid.

Förutom själva evenemanget har målvakten även en handbollsmatch att ladda för. Skånela står för motståndet och ”Sebban” tror inte att publiken kan bli en press för de yngre spelarna.

– Det är därför som vi håller på, för att folk ska komma och titta på oss. Självklart blir det en omställning för många, men jag tror bara att det är positivt. Vi får gratis adrenalin och gratis tändvätska och spelarna ser fram emot det.

Minns långa kön när spelarna kom till samling

Tanken med att lägga matchen i Gamla Idrottshuset istället för det Nya var att anspela på nostalgin. Dessutom tror ”Sebban” att atmosfären kommer att bli ett helt annan mot förra vinterns Örebro-match.

– Det är en fantastisk akustik i gamla hallen och blir det en spännande matchbild kommer hallen att koka. Det var längesen man fick uppleva något sånt, senast var på den gamla goda tiden i Idrottshuset. Jag har många fina minnen därifrån och förhoppningsvis kan vi nu skapa nya.

Även Erik Axelsson har vackra minnen från sina matcher i Idrottshuset. Han var en del av det LIF som tog steget upp från Allsvenskan och minns att det i början inte var överdrivet mycket folk på matcherna. Men ganska snabbt spred sig intresset i den klassiska handbollsstaden Örebro, mycket tack vare LIF:s fina resultat.

– Jag har ett rätt så starkt minne från då vi samåkte alla spelare. När vi kom dit för samlingen två timmar före match så var det en lång kö utanför Idrottshuset. Jag kommer ihåg att vi parkerade bilen och gick för att ta kort på det, för det var helt osannolikt. Det var alltså två timmar före matchen och när man sen gick ut på planen fick man stående ovationer. Det är självklart sånt som man bär med sig, berättar Erik.

Mittsexan gjorde två sejourer i LIF och har samlat på sig mycket rutin genom åren. Karriären har bland annat bjudit på tre säsonger i Skövde, en SM-final och ett år i Tyskland. Men även om Erik varit runt på många platser rankar han Bergslagen extra högt.

– Som jag alltid sagt så ligger Lindesberg mig väldigt varmt om hjärtat. Jag trivdes väldigt bra där med alla spelare, ledare och folket i staden. Jag har LIF att tacka för mycket.

”Hoppas det blir heta känslor”

Idag är Erik spelande tränare för moderklubben Borlänge. Under hans ledning har man på bara två säsonger klättrat från division 3 till division 1. I nuläget slåss man för att hänga kvar, men målet är Allsvenskan och Erik planerar en lång tränarkarriär.

– Jag har levt med handbollen i hela mitt vuxna liv och har svårt att se att jag skulle kunna göra något annat. Jag tycker tränarbiten är riktigt intressant, det är kul att testa idéer. Sen får jag se vad som händer i framtiden. Jag har familj med två barn och det är inte det lättaste att flytta härifrån, men jag hoppas på en framtid som tränare, berättar Erik som även håller koll på LIF:s framfart.

– Jag försöker att följa dem så mycket det går. Mitt egna lag tar ju jäkligt med tid, men jag älskar handboll och läser framförallt mycket om LIF.

Av årets trupp känner Erik till de flesta som gamla lagkamrater. Torsdagens evenemang blir alltså ett kärt återseende, men även en viktig match för LIF:s del. Laget ställs mot Skånela och Erik har matchbilden klar för sig.

– Det blir väl det klassiska Lindesbergs-spelet. Fartfyllt med bra försvarsspel och kontringar och hela den baletten. Det var redan derbykänslor mot Skånela på min tid, så jag hoppas att det blir heta känslor och en jämn match.

Fakta om Örebro-matchen:
Vad: LIF Lindesberg-Skånela
När: Torsdag 22:a januari 19.00
Var: Gamla Idrottshuset
Biljetter finns att köpa vid: ICA City Krämaren (Örebro), Vasselhyttan Buss och Taxi (Lindesberg) och 37:an (Lindesberg)

Publicerad 20 januari 2015 klockan 15:27

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsm...
5 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt...
26 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-02-27

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

Integritetsöversikt

Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookie-information lagras i din webbläsare och används för funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats samt för att hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.

2025-10-03 04:16