Förra årets återkomst till Örebro blev en stor succé. Nu följer LIF Lindesberg upp med en repris. Om två veckor söker sig laget tillbaka till Gamla Idrottshuset, till snart utsålda läktare och till en kväll i nostalgins tecken.
Sedan 2010 spelar LIF Lindesberg i den toppmoderna Arenan hemma i ursprungsstaden. Men innan det bjöd man under några år Örebro-publiken på Elitserie-underhållning. Minnena från den tiden är fortfarande goda, något som gjorde att örebroarna förra året gick man ur huse då LIF ”hittade hem”.
Närmare 2000 åskådare fanns på plats när LIF segrade i återkomsten. Succén gjorde att LIF redan i höstas beslutade sig för en fortsättning och om drygt två veckor spelar man återigen i Örebro. Intresset är, precis som senast, enormt på förhand.
– Biljettförsäljningen har gått förvånansvärt bra. Hittills ser det bättre ut än förra året, och då blev det ju fullt. Förhoppningen och känslan är att det blir fullt även i år, berättar LIF:s marknadsansvarige Sébastien Ehnevid.
Så här långt har man lyckats sälja uppemot 600 biljetter. Sébastien berättar att man i den siffran varken räknat med sponsorer eller ”LIF till 1000”, som sitter på ytterligare ett par hundra biljetter. Att man valt att lägga årets Örebro-match i Gamla Idrottshuset gör att kapaciteten sjunker till 1500.
– Det kommer säkert att bli både trångt och mycket folk. Men jag ser det som positivt och något som kan skapa det där härliga trycket som var förr i tiden.
”Huvudsyftet att sprida handbollen i länet”
Valet av Gamla Idrottshuset var medvetet av LIF, som vill sätta en nostalgistämpel på kvällen. Tanken är att vrida tillbaka klockan till Elitserie-dagarna. Bland annat kommer man att gästas av den forna LIF-trion Erik Axelsson, Richard Larsson och Payam Hatami.
Att lägga en match i Örebro är dock inte helt konfliktsfritt medger Sébastien. Men för att underlätta för Linde-borna kommer man att arrangera bussresor till och från Gamla Idrottshuset, något som går att förhandsboka hos Vasselhyttan Buss och Taxi. Matchbiljetter säljs både i Örebro och Lindesberg och ungdomslagen har ett rabatterat pris.
– Huvudsyftet är att sprida handbollen i länet. Handbollen i Lindesberg är väldigt stark, men runtom i länet har många klubbar det tufft. Vi är ett ledande Elitlag och vill därför ge ungdomar möjligheten att se bra handboll och sätta handbollen på kartan, förklarar Sébastien.
– Jag har bott i Örebro länge och märker att det finns många som är intresserade och som vill prata handboll. Vi hade tidigare en stor och trogen publik i Örebro. Vi känner att det är lämpligt att behålla kontakten med både Örebro-publiken och Örebro-sponsorerna.
Förberedelserna för Örebro-matchen går alltså framåt för LIF. Även när det kommer till själva handbollen väntas stor underhållning, då man ställs mot Skånela. Ett motstånd som Sébastien tycker är passande.
– De har varit vår antagonist i Allsvenskan de senaste åren, med jämna matcher och där båda lagen legat i toppen. Nu har de halkat efter lite i tabellen men jag är säker på att de kommer klättra. Det är ett lag som publiken uppskattar att se och det blir säkert en rolig match.
Fakta om Örebro-matchen:
Vad: LIF Lindesberg-Skånela
När: Torsdag 22:a januari 19.00
Var: Gamla Idrottshuset
Biljetter finns att köpa vid: ICA City Krämaren (Örebro), Vasselhyttan Buss och Taxi (Lindesberg) och 37:an (Lindesberg)
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.