Äntligen släppte det på rallycrossbanan för Philip Gehrman! I helgens SM-tävling i Kalix slog Lindesbergaren till med årets första pallplats, då han slutade trea i en tät final. Tredjeplatsen kom som en skön revansch för 19-åringen.
Inför den förra helgen packade team Gehrman återigen bussen och rullade iväg för tävling. Två SM-deltävlingar i rallycross väntade för Philip, som inledde i Älvsbyn lördagen den 11:e. Där tog han sig precis som tidigare på säsongen till semifinal.
– Det gick faktiskt jäkligt bra där. Jag fick en andratid totalt i den första omgången och kvalade mig vidare som åtta till semifinal. Sen kom jag fyra i semin, så jag missade precis final, berättar Philip om Älvsbyns-rallyt.
Under helgen som gick var det sedan dags för SM-tävling nummer två. Denna gång stod Kalix som värd och Philip testade sig igenom de tre kvalheaten för att hitta rätt balans med bilen. Vidare till semifinal tog han sig dock utan problem och väl där körde han in som tvåa, något som gav en plats i finalen. En final som sedan blev ett riktigt drama.
– Det var jäkligt tight där i starten. I den första kurvan missade jag lite och halkade efter. Efter det handlade det bara om att jaga mig uppåt och jag körde till mig en tredjeplats till slut, berättar Philip.
”Känns så otroligt skönt!”
Pallplatsen var årets allra första för 19-åringen. Sommaren har annars präglats av dråpliga uttåg i semifinalerna och bronspengen var mycket efterlängtad.
– Det här känns så otroligt skönt! Framförallt att det där semifinalspöket är borta, det är det kanske allra skönaste, säger Philip som är extra nöjd med just SM-framgången.
– Bilmässigt är det egentligen bättre motstånd här på SM än vad det är i EM. Jag åker med en tvålitersmotor, men de andra som jag möter har 2,4-litersmotorer. Så det gör att det känns extra bra att jag ändå hänger med på det här sättet.
Med en bronspeng från Kalix med sig åker Philip idag vidare för ett landslagsläger i Hudiksvall. Därefter får han några dagar ledigt innan det bär av för tävling i Arvika och därefter EM i Norge. För egen del trivs han med det täta schemat, dessutom har teamet lyckats få bilen att sitta perfekt.
– Till semin i Kalix fick vi det bara att stämma med bilen, ända från start och vidare ut på banan. Det känns riktigt bra att ha med sig till nästa EM-tävling i Norge.
Notis: Philips semifinal och final finns tillgänglig att se på SVT Play.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.