Peter Bring, ny ordförande för Linde City, tycker att Lindesberg har en stark centrumhandel. Foto: Hans Andersson

Peter Bring: ”Vi ska vara med i matchen!”

– Det är mycket som händer i Lindesberg och vi måste vara med i matchen. Peter Bring – för många känd som f d kommunchef – är alldeles nytillträdd ordförande för Linde City. Han har många funderingar – både om hur föreningen kan jobba och Lindesberg kan utvecklas.

Peter Bring accepterade erbjudandet från företagarföreningen Linde City, som kom med bara några dagars betänketid före årsmötet, just för att det är en förening för den lokala företagsamheten och inte ”bara” en köpmannaförening.
– Det är min erfarenhet från olika företag, som Linde City kan ha nytta av mig som ordförande, säger han och berättar om åren inom krigsmaterielindustrier som Nammo Liab, FFV, Bofors och Hägglunds i Örnsköldsvik. Han är officer i botten – med en början på det numera nedlagda pansarregementet i Enköping och en tid i Boden. Kommunchefsjobbet i Lindesberg varade mindre än tio år.

Men när LindeNytt träffar honom över en kopp kaffe på Frosths känns det litet som om de kommunala takterna sitter i. Han pratar gärna om att föreningen och företagen måste vara med i diskussionen om byggande, bostäder, centrumplanering… Samtidigt som de som driver affärer, måste ju också tänka på vad som krävs för att verksamheten ska överleva.
– Stadsplanering är en fråga för kommunen men Linde City måste vara med i matchen, för de här frågorna påverkar också företag och handel, säger Peter Bring. Vi måste vara med som en remissinstans. Vi ska vara en kraftfull ”speaking partner”.

Efter fikat tar vi en promenad i några av kvarteren i centrum och diskuterar kvarter som skulle kunna förtätas med bostäder. ”Här är ju fd butikslokaler som byggts om till bostäder”, säger han när vi går en bit på Kungsgatan. Vi är överens om att det finns en del ”baksidor”, dvs tomter som skulle kunna användas bättre och bli finare.
– Jag tycker t ex att området på Smedjegatan bakom affärshuset med bl a Systembolaget, skulle kunna få en annan användning, säger Peter Bring, som också säger att är viktigt att man bestämmer var man vill ha ett torg – samlingspunkten i centrum.

Varför ska man åka till Lindesberg? Peter Bring är blixtsnabb med svaret: ”Det är vackert här med läget vid sjön och med de gamla kvarteren efter Kungsgatan” och om man dristar sig att jämföra med Nora, så lägger han till att Lindesberg har en starkare centrumhandel och att Lindesberg kan utvecklas till en köpstad för Bergslagen.
 – Man ska jobba med flera perspektiv och kunna se också långt framåt. Men jag tycker att man ska utgå från det vi har här och nu, säger Peter Bring, och när vi pratar om hur vi ska få människor att upptäcka Lindesberg, har han förhoppningar på att mellersta infarten kan ordnas, så att flera lockas in i centrum. För han tycker att handeln ska vara i centrum.

Det är spännande att prata viktiga framtidsfrågor med Peter Bring, men det är som nytillträdd ordförande för Linde City som jag träffar honom för att prata. Han behöver lära känna föreningen och dess medlemmar och han berättar om ett arbete som påbörjats med att ta fram en programhandling för föreningen. Han tycker att föreningen ska ha en levande diskussion om t ex öppettiderna. Linde Vårdagar fortsätter liksom långlördag sista lördagen varje månad, och Peter Bring säger att det är viktigt att butikerna i Linde City agerar gemensamt, när det gäller långlördagsöppet.

Publicerad 13 april 2015 klockan 09:58

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Trollrallyt flyttas till lördagen den 7 juni. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt

På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.

3 juni 2025 klockan 13:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”

Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, med en gratis klippning inför den stora dagen.

30 maj 2025 klockan 14:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen...

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två ...

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin ...

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.

20 maj 2025 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

11 maj 2025 klockan 18:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johan och Mats Eriksson på JME Music arrangerar Vårfesten tillsammans med Brasserie All In. Foto: Camilla Lagerman

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år ser väderprognosen något osäker ut, men det är inget som oroar arrangörerna till Vårfesten, då man som bäst håller på att montera upp ett 300 kvadratmeter stort tält över festivalområdet.
– Det var ju tur att vi i höstas investerade i ett dubbelt så stort tält, så vi har faktiskt aldrig byggt det här innan. Det kommer vara uppvärmt, så det spelar ingen roll om det är regnigt och kyligt ute, här inne kommer det vara behagligt, förklarar Johan Eriksson på JME Music.

9 maj 2025 klockan 14:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM

Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans ...

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten ...

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg

I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på ...

Foto: Tåg i Bergslagen

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”

Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas

I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck ...

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett...

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio ...

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget "En får tacka" i...

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för ...

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Linda Sköldenström är initiativtagaren till den nya secondhandbutiken i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.

20 mars 2025 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av ...
19 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

ELON växer – och flyttar hit
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en ...
18 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget ...
13 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-13

2025-03-11

2025-03-07

2025-02-27

2025-02-25

2025-02-23

2025-02-21

2025-02-17

2025-02-14

2025-02-12

2025-02-10

2025-02-03

2025-01-31

2025-01-31

2025-06-04 01:42