De två första stegen av rallycross-EM är nu avgjorda. För Philip Gehrman slutade Europa-turnén med dubbla semifinalplatser, men med bud på mycket mer. I engelska Lydden Hill var han bara en placering från att ta sig till final.
För tolv dagar sedan åkte Philip Gehrman ut på årets första Europa-turné med ett tydligt mål; han ville köra dubbel semifinal. Förra helgen checkade han av den första punkten på listan, då han åkte till sig en semiplats i belgiska Mettet. När han den här helgen var i engelska Lydden Hill upprepade han det resultatet.
Efter att ha hunnit vila några dagar från den belgiska EM-deltävlingen rullade Team Gehrman in i England på torsdagen. Fredagen ägnades åt förberedelser och på lördagen var det dags för tävlingsstart. Efter att ha gjort tre bra kvalheat, trots problem vid en av starterna, avslutade han dagen med fjärde bästa tid och fint utgångsläge till söndagen.
– Efter lördagen behövdes det inte mycket för att jag skulle ta mig till semi. Det handlade bara om att hålla bilen hel inför söndagen och inte gå in i några närkamper i fjärde kvalheatet, berättar Philip.
Som väntat kunde han på söndagsmorgonen även säkra en plats i semifinalen. Där hamnade Philip i ett mycket tufft startblock. Trots det tog han genast upp jakten på de tre finalplatserna, men blev en bit in i heatet instängd i trafiken.
– Jag lyckades inte komma om tyvärr. Så jag vart fyra i semifinalen och då var det slutkört, slår Philip fast.
”Ligger riktigt bra med i totalen”
När helgen i Lydden Hill summerades landade Philip på en sjundeplats. Det ger honom en åttondeplats i den totala EM-sammanställningen, som hittills är väldigt jämn.
– Ja precis, det är så jäkla tight och jag är inte långt ifrån högre platser. En bra placering i Tyskland och jag kan hamna trea. Vi ligger riktigt bra med i totalen, konstaterar Philip som lämnar England med blandade känslor.
– Jag är jävligt nöjd. Men lite surt känns det kanske att det ”bara” blev en fjärdeplats i semifinalen. Vi var bland de snabbaste där nere och jag hade gärna kört final, för då hade jag kanske legat ännu bättre till i totalen.
Redan nu blickar Philip mot den tredje EM-deltävlingen, som kommer att köras på tysk mark. Men innan det att Europa-turnén återigen rullar igång har Philip ett par veckor i Lindesberg framför sig.
– Nu är det hem och reperare bilen, skruva lite och jobba vidare med sponsorer. Så det blir inte mycket vila haha.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.