Rallycrossåret rullar vidare i helt rätt riktning för Philip Gehrman. Igår inkasserade Lindesbergs-föraren en ny seger, genom att köra in på förstaplatsen vid SM-deltävlingen i Strängnäs. Tävlingsvinsten var Philips andra för året och 20-åringen toppar nu SM-serien.
– Det gick som det skulle, det gick hela vägen, ler Philip Gehrman på frågan om torsdagens SM-deltävling i Strängnäs.
Efter nästan fyra veckors tävlingsuppehåll var 20-åringen tillbaka på rallycrossbanan. SM i Strängnäs stod på schemat, en tävling som Philip hade en tuff uppladdning inför. I början på juli genomgick han en operation på halsmandlarna, något som efterföljdes av blödningar och ytterligare läkarbesök.
Fysiskt var Philip därför allt annat än hundraprocentig under gårdagen, men det lät han inte stå i vägen. I kvalet körde han in på fina tider och efter att ha prickat in rätt däck inför regnet i det avslutande kvalheatet avancerade 20-åringen till semifinal som tvåa. Semin bjöd även den på blött underlag, där Philip kom iväg starkt i starten och vann med hela tio sekunders marginal. Det gav en plats i finalen och så småningom en totalseger tack vare stabil körning.
– Jag var så sjukt taggad, gjorde en superbra start och tog ledningen. Efter det körde jag bara mitt race och gjorde exakt samma sak som i semifinalen, berättar Philip.
”Känns som att det verkligen släppt i år”
Vinsten blev en perfekt start på tävlingsårets andra halva för Philip. Kvar på schemat står två deltävlingar i såväl EM som SM, två serier där Lindesbergs-föraren nu slåss i toppskiktet. Allra bäst ligger han till i SM, där gårdagens seger innebär att Philip toppar mästerskapet på 65 poäng.
– Jätteskönt! Det känns jävligt häftigt och jag kommer att ge allt i världen för att behålla ledningen, säger Philip som nu tagit hem två pokaler denna säsong.
– Det känns som att det verkligen har släppt i år. Jag har verkligen hittat rätt nu och bilen går riktigt bra. Jag känner mig väldigt trygg i bilen och kontrollerar den bra.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.