LIF Lindesberg åkte på en riktig näsbrännare på lördagen. Borta mot Varberg föll man med hela 34-21, efter en mycket slätstruken prestation. Herman Arenvang var märkbart missnöjd efter nederlaget.
– Vi gör en jättedålig prestation. Det här är inte alls bra. Någon djupare analys än så har jag inte hunnit gjort, summerar en besviken Herman Arenvang.
Tränaren och hans LIF Lindesberg styrde mot Varberg med förhoppning om att ta en viktig seger i kampen runt kvalstrecket. Men LIF hamnade snett redan från start. Varberg gick upp till 5-2 väldigt tidigt och därifrån var det konstant uppförsbacke för brandgult.
Laget tvingades att jaga i underläge, något man lyckades med till viss del i första halvlek. Halvlekssiffrorna vittnade endast om fem måls fördel till Varberg och LIF samlade kraft för en upphämtning likt den förra helgen. Men i upptakten av andra rann matchen snabbt laget ur händerna.
– De gör några tidiga mål i andra och rycker, sen funkar allt för dem. De får in allting och bara tutar och kör. Samtidigt blir vi bara mer och mer passiva i den matchbilden, förklarar Arenvang.
Varberg sprang ifrån till hela 34-21. Slutsiffror som får fungera som en rejäl käftsmäll för LIF, som inte alls var nöjda efter slutsignal. Vare sig med resultatet eller för den delen prestationen.
Vunnit en av sina sex senaste
– Man kan säga att de bestämmer över oss hela matchen. De styr och ställer och vi bryter inga mönster. Vi kommer inte in i det på något sätt, säger Fatlum Ahmeti om nederlaget.
Mittsexan upplevde svårigheterna ute på planen, där linjespelet inte alls fungerade för LIF.
– Det var inte så mycket att jobba på idag faktiskt. De var hårda i försvaret, så det blev inte så många bollar som jag brukar ha.
Förlusten innebär att LIF halkar efter i tabellen. Inför mötet var Varberg just det lag man jagade efter, men efter lördagens resultat skiljer tre poäng lagen åt. Brandgult har endast vunnit en av sina sex senaste matcher och nu vill Fatlum se revansch mot IFK Ystad nästa helg.
– Ja, absolut nu ska vi rannsaka oss själva. Sen ska vi se till att vara förberedda från första sekund och bara köra.
Matchfakta Varberg-LIF Lindesberg:
Resultat: 34-21 (13-8)
Publik: 505
Mål LIF: Jesper Nilsson 4, Bashkim Gashi 3, Sebastian Hammar 3, Joakim Bååk 3, Freddy Lindblad 2, Fatlum Ahmeti 2, Oskar Erixon 2, Jacob Nelson, Jesper Jakobsson
Övrigt resultat från Allsvenskan:
Warta-Vinslöv 22-26
Tabellen från Svensk Handboll:

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.