Nervositet blandas med stolthet när Tobias Pettersson talar om debuten. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Premiären en dag kvar: Tränaren går sin första strid

Imorgon startar Allsvenskan för LIF Lindesberg med premiär hemma mot Anderstorp. Brandgult går in till ett mycket speciellt handbollsår med vårens Elitserie-kval i minnet, med en utbytt tränarstab och med ett 50-årsjubileum framför sig. Inför sin tävlingsdebut på LIF-bänken ger Tobias Pettersson en lång intervju om premiärnerver och flytten till Bergslagen.

Imorgon kväll både öppnar och stänger LIF Lindesberg varsitt kapitel i sin historiebok. A-herrarna kastar då igång den nya säsongen hemma mot Anderstorp, samtidigt som klubben firar 50 år. Jubileumet inleds med den Allsvenska premiären och seriestarten blir därför en mycket speciell händelse för både spelare och ledare.

– Ett 50-årsjubileum är stort och det blir ett firande med väldigt mycket folk här, både fredag och lördag. Självklart märks det av. Sen är det ingenting som vi går och tänker på under träningarna, utan vi har fullt upp med matchen i sig, förklarar Tobias Pettersson.

Den 34-årige tränaren laddar inför det som blir hans första tävlingsmatch på LIF:s bänk Att debuten sker på hemmaplan inför en förmodat välfylld Arena ökar bara på stämningen. Så här långt har tränaren hunnit med sju träningsmatcher med LIF, men att kliva in till seriespel medger Tobias är något helt annat.

– Det ska bli riktigt kul, för det här något som vi har gått och längtat efter ända sedan maj. Det är en stor förväntan och en viss nervositet. Man är lite osäker på vart man står, även om träningsmatcherna gett en del av de svar som vi velat få, förklarar tränaren som delar sina spelares höga premiärpuls.

– Jag brukar bli väldigt nervös inför matcher, när det är premiär blir det nog inte mindre av den varan. Men jag tycker att det är en skön känsla och nervositet är lite av charmen med idrotten.

I premiären väntar nykomlingen Anderstorp, ett på pappret anonymt motstånd. Tobias varnar dock för gästerna som sitter på en trupp med bred rutin, men kanske inte lika många framtidsnamn. Vad gäller Allsvenskan 2016-17 i stort bjuds det likt tidigare år på 14 lag och 26 omgångar. På många fronter har det rustats för en uppflyttning till Elitserien, men Tobias Pettersson ser två givna favoriter.

– OV Helsingborg och Varberg är i en egen klass i den här serien. Där bakom finns det fyra-fem lag med Skånela, Drott, vi själva och Önnered som slåss om platserna efter toppduon. Så tror jag att serien kommer att arta sig. Sen är det alltid så att man vet väldigt lite på förhand och får sällan rätt.

Efterträder tränarprofilen: ”Herman har gjort ett oerhört bra jobb”

När den Kroppskultur-fostrade tränaren tog över uppdraget hos LIF Lindesberg i början på maj gjorde han det efter en stark brandgul säsong. Laget nådde förra året en fjärdeplats i Allsvenskan, sedan man hittat formen efter en svag höst. Våren blev istället ett stort glädjeämne och LIF fick där kvalspela mot IFK Skövde, en dramatisk matchserie som slutade med förlust via 1-3 i matcher.

Tränare för LIF Lindesberg vid den tidpunkten var Herman Arenvang, som hade lett laget ända sedan 2010. I samband med säsongsslutet lämnade Herman över rodret för A-herrarna och han efterträddes då av Tobias Pettersson. Att ta över efter en så självklar LIF-profil kan vara krävande, men har hittills inte medfört någon yttre press.

– Nej, det har jag inte känt av. Jag vet att Herman har gjort ett oerhört bra jobb under den här perioden. Det finns ett bra fundament och en bra grund att stå på, med framförallt en stabil trupp. Det har varit väldigt tacksamt ur den aspekten att ha kommit in som ny tränare, berättar Tobias.

För egen del är han uppvuxen i Uddevalla och formad i Kroppskulturs organisation. Sitt senaste uppdrag var huvudansvaret för Bodens damlag, som Tobias förde upp till Elitserien i våras. Trots sin ringa ålder sitter alltså 34-åringen redan på breda meriter.

– Som tränare hoppas jag att jag uppfattas som kunnig, tydlig och konsekvent. Jag vill spela en handboll som är fartfylld och publikvänlig. Jag vill att folk ska tycka att det är kul att se oss, berättar Tobias.

Kontraktet med LIF Lindesberg är skrivet på 1+1 år och tanken är att tränaren ska få en övergripande roll i föreningen. Vid sidan av uppdraget med A-herrarna kommer Tobias även att arbeta mycket vid handbollsgymnasiet. Just chansen till att få jobba på två fronter var något som lockade honom.

– Jag flyttade inte till Lindesberg bara för att träna ett A-lag, utan också för att få jobba med idrottscollege och den fina ungdomsverksamheten. Den har ju funnits länge, men har under de senaste åren blivit ännu bättre. Det finns ett stort underlag med duktiga och ambitiösa ungdomar och det ska bli jäkligt kul att få jobba med dem på gymnasiet.

”Ärofyllt att få coacha A-laget i jubileumsmatchen”

Drygt fyra månader in på sitt nya liv känner sig Tobias Pettersson alltmer nöjd över sitt val att skriva på för LIF. Tränaren har gjort sig hemmastadd i Bergslagen, ägnar dagarna åt handboll och ser fram emot att få dra igång säsongen på allvar. Även om avtalet preliminärt bara sträcker sig till nästa sommar kan han redan nu tillåta sig att lyfta blicken längre fram än så.

– Jag trivs väldigt bra i klubben. Jag känner mig hemma i LIF Lindesberg och i staden och ser att det finns en framtid här på sikt. Sen är det inte bara upp till mig att bestämma det, det krävs ju att föreningen vill ha mig kvar också, slår Tobias fast och tillägger.

– För min del känns det spännande och det skulle vara väldigt roligt att få stanna här i många år och se vart det kan ta vägen. Både med A-laget och med de ungdomar som finns.

De yngre leden i all ära, när klockan slår 19.30 på fredagskvällen är det A-herrarna som står i fokus. Strålkastarljuset kommer då att riktas mot spelare som Joakim Bååk, Fatlum Ahmeti och Jacob Nelson. Spelare som alla fanns med förra säsongen. Faktum är att LIF under sommaren endast hämtat in ett nyförvärv, en strategi som ger en sammansvetsad grupp.

– Det är kanske styrkan med det här laget, att vi har en väldigt homogen trupp. Vi har många spelare som kan vara med och bidra i sina respektive roller, menar Tobias.

Tillsammans med sitt manskap kliver tränaren ikväll ut till höstens första stora test. Premiären spelas bara timmen efter att LIF Lindesberg invigt sitt 50-årsjubileum och storpublik väntas i Arenan. Det kommer att bli en kväll att minnas för alla inom LIF, men för Tobias Pettersson handlar det om mycket mer än bara känslor.

– Jag ser det som mycket ärofyllt att få coacha A-laget under den här jubileumsmatchen. Det kommer att vara mycket speciellt och något som jag kommer att känna mig stolt över att ha upplevt.

Premiären:
Fredag 23/9 19.30
LIF Lindesberg-Anderstorp, Lindesberg Arena

Publicerad 22 september 2016 klockan 21:29


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Nyblivna silvermedaljörer. Foto: Johan Orrbo

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.

26 augusti 2025 klockan 16:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just...
29 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo ...
12 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-11-18 00:03