Proffsträning för IFK:s flicklag

Tillslagsspecialisten Eija Feodoroff är på besök hos IFK:s flicklag för att hjälpa de med tekniken. På knä justerar hon handgripligen deras fötter för att de ska få känna hur foten på rätt sätt ska träffa bollen.

Eija Feodoroff är tillslagsspecialist och har figurerat som coach de senaste 21 åren. Hennes enorma kunskap, stora engagemang och brinnande intresse för fotbollen, har lett till att hon tränat alltifrån riktiga fullblodsproffs ute i Europa, som 12-åriga tjejer här i Lindesberg. Men sin egen fotbollskarriär startade hon i ung ålder och spelade i Örebro, KIF, Vivalla och Axberg var tre lag som hon hann med innan hon drog vidare.

– Förut tränade jag i ÖSK, men nu frilansar jag och är överallt. Jag har precis haft en camp i Turkiet, så jag är både i Sverige och ute i Europa, berättar Eija.

Det är IFK:s flicklag som fått äran att coachas av Eija den här tisdagskvällen, och de går med liv och lust in för de uppgifter som Eija ger dem. Eija står till stor del på knä, tacksam att de är inomhus vilket inte är en självklarhet på alla ställen, och instruerar. Hon vrider deras fötter, visar och förklarar.
– Hon får de så fokuserade, konstaterar tjejernas tränare Kenneth Hedblad med blicken fäst på det som sker på planen.

En boll far iväg, långt ifrån såsom det var tänkt. Med det gör ingenting, man hämtar tillbaka bollen, Eija visar ännu en gång och bollen träffas och far iväg i rätt riktning.
– Ta upp bollarna, vi behöver jobba med studsande bollar, instruerar Eija, kastar upp en boll som en beredd tjej i kön genast tar.

– Känner du att foten var kvar där?, undrar Eija.

Instruktionerna, tipsen och råden varvas med frikostigt beröm. Det är tempo och tiden utnyttjas väl.
– Nice!, ropar hon när tekniken justerats och bollen prasslar till i nätet.

De samlas i en ring och Eija vill prata lite mental träning innan de rundar av träningen.
– Jag är ju också tjej, så jag vet hur vi tjejer tänker, och vi har en förmåga att sänka oss själva. Ute på planen, det är inte tränaren som sänker oss, det är inte mamma och pappa som sänker oss, det är vi själva, säger Eija och ser på tjejerna som nickar igenkännande.

– Träningen idag: supersupersuperbra!, berömmer Eija till sist och gruppen reser sig för att ta ett lagfoto innan de till sist hämtar sina vattenflaskor och ska bege sig hemåt.
– Det var jättekul! Hon har varit runt lite överallt och tränar olika personer i olika åldrar, berättar Anna Sandberg, 12 år, som tränat för Eija flera gånger tidigare.

– Idag fick vi lära oss att skjuta lite bättre, släppa stödfoten och hur vi ska tänka och passa och lite sådant där. Jag brukar träna med henne, jag har varit på läger med henne förut och så brukar hon kommit hit någon gång per år, säger Anna.

Anna uppskattar träningen för Eija väldigt mycket, framförallt då Anna får den bästa hjälpen för att nå sina framtidsmål.
– Jag ska bli fotbollsproffs, så nu när vi tränar försöker jag ta in så mycket som jag kan!

Publicerad 17 november 2015 klockan 20:23

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bild: Backa Studios

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.

13 januari 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

13 januari 2026 klockan 15:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest...

Arkivfoto: Fredrik Norman

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.

12 januari 2026 klockan 13:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Peter Springare representerade Örebropartiet. Foto: Camilla Lagerman

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.

10 januari 2026 klockan 16:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som ...
9 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
9 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda - vid Hällabacken. Inga personskador...
8 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Drabbade hänvisas till kommunens nödvattensläp. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.

7 januari 2026 klockan 09:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs...

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta ...
29 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta ...
26 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hå...
23 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-22

2025-12-22

2025-12-19

2025-12-19

2025-12-19

2025-12-18

2025-12-18

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-16

2025-12-15

2026-01-13 23:34