Lindesbergskonstnären Thomas Rydén är en av många aktörer som är återkommande i kulturfenomenet Vinterspår. Nu ställer han ut sitt Bergslagen genom totalt 18 st akvareller och 6 st oljemålningar. -Det blir både stort och smått, säger Rydén som funnit vackra motiv från bland annat Ramsberg, Västantorp och sjön Usken för att nämna ett par riktmärken från våra trakter.
Hemma i villan på Hagavägen i Lindesberg pågår förberedelserna för fullt inför startskottet av Vinterspår 2013, ett kulturellt maraton som Thomas har medverkat i flera gånger tidigare.
-Jag har ju min egen utställning varje år i december, men jag brukar haka på i Vinterspår ibland också, säger han och visar oss runt hemma i vardagsrummet där utställningens större tavlor hänger.
Där finns bland annat en större akvarell med ett motiv från Västantorp som han inte har ställt ut på hemmaplan ännu. Den har endast visats i en utställning på Örebro läns museum hittills. Målningen visar den vackra Västantorpgården, en äldre gård som många motionärer passerar när de följer Lindessjön Runt-slingan på västra sidan av sjön. Men här får man naturligtvis ett annat perspektiv på det hela – Rydéns perspektiv.
-Jag gillar det här motivet, hur spåren i åkern leder blicken bort mot gården och det varma ljuset i horisonten, säger Thomas och förklarar hur platt motivet hade varit utan dessa små men ack så viktiga detaljer – traktorspåren i den frusna åkermarken.
Grädde i skogen
En av oljemålningarna han väljer att lyfta fram är hämtad från det kraftiga snöfallet som kom strax innan jul. Det var en salig konstnär som begav sig ut i skogen efter snöfallet.
-Det var helt fantastiskt. Träden var som täckta av grädde och ljuset på himlen alldeles rosarött. Det är sällan man får uppleva sådana omständigheter så det gäller att passa på, ler Thomas och håller upp ”gräddskogen” i Bergslagen.
Vinterspår 2013 består av totalt 94 punkter. För mer information om utbudet i årets kavalkad: Vinterspårs hemsida och program.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.