Sabrina Karoui tog steget och bytte livet i Lindesberg mot ett liv Connecticut. Foto: Privat

Sabrina bytte Lindesberg mot Connecticut

Så sent som i maj förra året stod hon på prispallen för Frövi Judo, när hon knep ett brons i Nordiska Mästerskapen.
Nu ser Sabrina Karouis dagar lite annorlunda ut, som aupair på andra sidan jorden i Connecticut, USA.
LindeNytt fick en pratstund med henne via Skype medan dottern i värdfamiljen tog sin middagslur.

– Jag har alltid velat åka till USA och hade kunnat åka hit på semester, men jag ville vara här längre, se saker och uppleva alla traditioner.
Men det var inte förrän i gymnasiet som jag såg en broschyr hos studievägledaren på Lindeskolan,
och då tänkte jag att det där ska jag göra! Jag ville bo i en amerikansk familj, vad kan vara mer amerikanskt än det, skrattar Sabrina.

14712977_10210357601234602_8340977668471198476_o
Pyntandet inför Halloween är redan i full gång. Foto: Privat

Några traditioner har hon redan hunnit med att fira, och fler högtider står för dörren nu när hösten och vintern är i antågande.

– Här i USA började de pynta inför Halloween för ungefär 2 veckor sedan, de pyntar så mycket! Trädgårdarna är fulla med spöken och pumpor, det är riktigt häftigt.
Sen kommer Thanksgiving som vi inte har hemma, det ska bli väldigt roligt, med mycket mat och sådant.

– Midsommar firade jag i New York i Battery Park, det var jättehäftigt. Jag trodde inte det var så mycket svenskar där, men det var en stor midsommarstång och fullt med folk, och alla dansade tillsammans runt stången.

Förutom en tidsskillnad på 6 timmar så är det mycket som inte är som hemma, LindeNytt undrar nyfiket vad den största skillnaden är.

– Det som skiljer mest från Sverige är maten, det är socker i allt, t ex i bröd – allt bröd är ljust och är det fullkorn så är det ljusbrunt.
Det finns fördelar med det också för det finns ju väldigt mycket gott, men jag saknar verkligen maten hemma, mammas korvstroganoff!
De har inte alls lika mycket nyttig mat här, det är vi duktiga på i Sverige.

Hemma i Sverige tränade Sabrina 1-2 gånger om dagen, både på gym och på sina judoträningar, men hur har det funkat med judon i USA?

– När jag åkte var jag trött på judon, så det var en bra tidpunkt att åka hit.
Men nu känner jag bara att jag vill hem och köra judo, jag saknar det så mycket, så jag känner att åka hit har gjort att jag saknar judon igen.
Det är synd att det inte har funnits något ställe att träna på i närheten, de bra ställena ligger så långt bort tyvärr.
Jag har testat köra brasiliansk jiujitsu en gång men det var inte min grej, säger hon och skrattar.

14725622_10210357654075923_6903024884549107129_n
Midsommarfirandet i Battery Park, New York, var en häftig upplevelse. Foto: Privat

Hon berättar också om det stora stödet från pojkvännen Christoffer hemma i Lindesberg.

– I början var han lite emot att jag skulle åka, han tyckte det var jobbigt att prata om det, men sen när det väl började dra igång så ville han inte stå i vägen för min stora dröm, och efter det har han verkligen stöttat mig. Det har gjort det mycket enklare för mig att vara här.
Första halvåret hade jag inte alls hemlängtan, jag kände att jag aldrig ville åka hem, men sen kom Christoffer hit och stannade här i 3 veckor.
Vi hade en jättehärlig semester i Florida, bara vi två.
Sen när han åkte hem blev det jättejobbigt, men nu är jag inne på min 9:e månad här och vet att det inte är så långt kvar.

I februari avslutar hon sitt USA-äventyr och återvänder hem till Sverige igen.
Hon är glad att hon vågade ta steget att åka, och rekommenderar alla som funderar på det att ta chansen.
– Det är bara att köra, man kan alltid åka hem, säger hon glatt.
Jag åkte hit också för att utveckla min engelska, jag gillar språk väldigt mycket, och man lär sig så mycket genom att bo i en familj som bara pratar engelska.
Man lär sig otroligt mycket om sig själv, man klarar mer än vad man tror och sen får man ju se så mycket också. Under min tid här har jag t ex hunnit besöka Kanada och även sett Niagarafallen.

Vi avslutar vårt samtal med en hälsning hem till alla nära och kära som hon saknar väldigt mycket, och så klart Frövi Judo!

Text: Camilla Lagerman & Jennie Larsson

Publicerad 20 oktober 2016 klockan 10:03

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs...

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta ...
29 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta ...
26 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hå...
23 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt LINKS 13 juni-6 september 2026 i Lindesberg, Nora, Askersund, Kumla och Laxå. Bild: Region Örebro län

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.

16 december 2025 klockan 20:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan - men ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på ...
15 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2026-01-01 23:44