Precis innan säsongsstarten 2014 meddelade Sara Malmlöv oväntat att hon skulle sluta spela. Två och ett halvt år och en graviditet senare är Lindesbergsprodukten tillbaka, nu i fel färger. Sara har skrivit på för Örebro Volley och tänker nu jaga guld med lokalrivalen.
– Det ska bli kul! Det är alltid roligt att spela slutspel, det är den bästa tiden på hela säsongen, säger Sara glatt när LindeNytt når henne.
Örebro Volley har under tisdagen gått ut via sina sociala medier och presenterat slutspelsvärvningen. Sara Malmlöv har tecknat ett kontrakt för resterande säsong och är tillbaka i volleybollens hetluft. Den nu 29-årige spikern gör därmed comeback, sedan hon hösten 2014 avslutat sin karriär.
Då släppte Sara beskedet bara veckor innan Elitseriestarten. Johan Isacsson, tränare i Lindesberg Volley, ville då inte kommentera händelsen men ansåg att tajmingen var märklig. Men trots det och trots att Sara nu gör comeback hos lokalrivalen Örebro tror huvudpersonen inte på några hard feelings från Lindehåll.
– Nej, det tror jag väl inte. Utan det var så pass länge sedan jag spelade där och de vet också att jag har tränat med Örebro. Sen är det inte första gången som någon Lindespelare byter lag.
Hoppas på en derbyfinal: ”Vore så klart jättekul”
Totalt har det blivit två och ett halvt år borta från volleybollplanen. Sara har under denna tid hunnit gå igenom en graviditet, men har också tränat av och till. Under hösten och våren har 29-åringen funnits med vid Örebros träningar och hon har sin uppfattning klar om laget hon nu ska förstärka.
– Jag tycker att det är en härlig känsla i laget. Man har märkt de senaste veckorna att fokuset blivit allt större och tankarna går bara kring slutspelet nu. Det tror jag gäller i de flesta lagen, man skärper till sig på träning och allt blir viktigare, berättar Sara som är hoppfull om ett SM-guld.
– Jag skulle inte säga att Örebro har sämre chanser än andra lag. Allt kan hända i ett slutspel.
Örebro ställs i kvartsfinalen mot Sollentuna, en matchserie som Närkelaget väntas vinna utan större besvär. Samtidigt spelar Lindesberg Volley mot Svedala och i semifinal väntar troligen Engelholm för Bergslagstjejerna. Därför ser ett möte med moderklubben ut att bli aktuellt först i SM-finalen, en drömfinal enligt Sara själv.
– Precis, det vore så klart jättekul! Att ha en derbyfinal är något som man ser fram emot och hoppas ska kunna hända.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.