Guldsmedshytte SK gav det nya året bästa möjliga start med seger borta mot Sala med 8-5. Omstarten av serien höll på att sluta illa efter en riktig kollaps i mittperioden – men Dennis Erikssons hattrick räddade GSK.
Inte en match sedan mitten på december – det hindrade inte Guldsmedshytte SK från att rivstarta det nya året. Laget hamnade visserligen i underläge efter bara 1.35 i det viktiga bortamötet med Sala. Men bara tre minuter senare kunde Emil Ohlsson Fromell utjämna och sedan gick GSK ifrån.
Daniel Olsson Fromell tog Bergslagsgänget upp i ledning och Jesper Arvidsson och Dennis Eriksson fyllde på till 4-1 innan den första perioden var över. Stabil ledning inför andra med andra ord, men där gick GSK rejält på pumpen. Fyra raka Salamål vände fullständigt på steken och när lagen lämnade isen för vila var ställningen 4-5.
– Vi hade ju haft ett långt uppehåll utan match och det syntes. Vi började ändå bra, men sen hände det något i andra. Vi tappade huvudet totalt, konstaterar tränaren Kaj Eskelinen.
Inbytte målvakten hjälte: ”Får en klapp på axeln”
Guldsmedshytte skulle dock rädda sitt eget skinn via en urstark slutperiod. Dennis Eriksson tog laget ikapp och fullbordade sedan sitt hattrick genom att utöka den ledning som Joakim Olsson Fromell gett GSK. Det definitiva avgörandet stod sedan Oskar Eriksson för i öppen målbur, något som gav seger med 8-5. Tack vare vinsten ryckte GSK ifrån Sala i toppstriden och laget är kvar på tredjeplatsen.
– Tre sköna poäng och tre viktiga poäng! Det visste vi innan matchen, att ska vi vara med häruppe i toppen så var en seger här ett måste. Vi är glada över poängen, sen hoppas vi på bättre spel nästa helg mot Kungsör, summerar Eskelinen.
Tränaren slår fast att hans lag kom undan med blotta förskräckelsen den här kvällen. Samtidigt räddades GSK även av Mikko Hyvärinen, som tog över mellan stolparna till den tredje perioden. Målvakten stoppade samtliga tretton skott som han fick emot sig och Eskelinen kastar beröm över matchvinnaren.
– Mikko kom in i tredje istället för Hampus (Andersson) och spikade igen. Han hade några svettige stunder där, så han får definitivt en klapp på axeln.
Matchfakta Sala-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 5-8 (1-4, 4-0, 0-4)
Publik: 57
Skott: 39-42
Mål GSK: 1-1 Emil Ohlsson Fromell, 1-2 Daniel Olsson Fromell, 1-3 Jesper Arvidsson, 1-4 Dennis Eriksson, 5-5 Dennis Eriksson, 5-6 Joakim Olsson Fromell, 5-7 Dennis Eriksson, 5-8 Oskar Eriksson
Tabellen från Swehockey:

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.