Guldsmedshytte SK gav det nya året bästa möjliga start med seger borta mot Sala med 8-5. Omstarten av serien höll på att sluta illa efter en riktig kollaps i mittperioden – men Dennis Erikssons hattrick räddade GSK.
Inte en match sedan mitten på december – det hindrade inte Guldsmedshytte SK från att rivstarta det nya året. Laget hamnade visserligen i underläge efter bara 1.35 i det viktiga bortamötet med Sala. Men bara tre minuter senare kunde Emil Ohlsson Fromell utjämna och sedan gick GSK ifrån.
Daniel Olsson Fromell tog Bergslagsgänget upp i ledning och Jesper Arvidsson och Dennis Eriksson fyllde på till 4-1 innan den första perioden var över. Stabil ledning inför andra med andra ord, men där gick GSK rejält på pumpen. Fyra raka Salamål vände fullständigt på steken och när lagen lämnade isen för vila var ställningen 4-5.
– Vi hade ju haft ett långt uppehåll utan match och det syntes. Vi började ändå bra, men sen hände det något i andra. Vi tappade huvudet totalt, konstaterar tränaren Kaj Eskelinen.
Inbytte målvakten hjälte: ”Får en klapp på axeln”
Guldsmedshytte skulle dock rädda sitt eget skinn via en urstark slutperiod. Dennis Eriksson tog laget ikapp och fullbordade sedan sitt hattrick genom att utöka den ledning som Joakim Olsson Fromell gett GSK. Det definitiva avgörandet stod sedan Oskar Eriksson för i öppen målbur, något som gav seger med 8-5. Tack vare vinsten ryckte GSK ifrån Sala i toppstriden och laget är kvar på tredjeplatsen.
– Tre sköna poäng och tre viktiga poäng! Det visste vi innan matchen, att ska vi vara med häruppe i toppen så var en seger här ett måste. Vi är glada över poängen, sen hoppas vi på bättre spel nästa helg mot Kungsör, summerar Eskelinen.
Tränaren slår fast att hans lag kom undan med blotta förskräckelsen den här kvällen. Samtidigt räddades GSK även av Mikko Hyvärinen, som tog över mellan stolparna till den tredje perioden. Målvakten stoppade samtliga tretton skott som han fick emot sig och Eskelinen kastar beröm över matchvinnaren.
– Mikko kom in i tredje istället för Hampus (Andersson) och spikade igen. Han hade några svettige stunder där, så han får definitivt en klapp på axeln.
Matchfakta Sala-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 5-8 (1-4, 4-0, 0-4)
Publik: 57
Skott: 39-42
Mål GSK: 1-1 Emil Ohlsson Fromell, 1-2 Daniel Olsson Fromell, 1-3 Jesper Arvidsson, 1-4 Dennis Eriksson, 5-5 Dennis Eriksson, 5-6 Joakim Olsson Fromell, 5-7 Dennis Eriksson, 5-8 Oskar Eriksson
Tabellen från Swehockey:

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.