Sedan favoriten Arendal slagits ut ligger vägen mot final öppen för Binai Aziz och hans Bodö. FOTO: Bodö HK

Semifinalen skrämmer inte Binai: ”Borde sikta på guld”

Binai Aziz har hunnit tre år in på sitt proffsäventyr i Norge. Nu går han in till sina viktigaste matcher hittills i den blåa Bodö-tröjan. Siktet är inställt på guld, där det nästa hindret för det är en semifinal mot uppstickaren Runar Sandefjord.

Grundserien slutade med en andraplats för Bodö HK. En bidragande faktor till det var Binai Aziz, 29-åringen som gör sin tredje säsong i den alltmer storsatsande klubben. Efter att ha fostrats i LIF Lindesberg tog Binai sommaren 2012 steget till Norge och har sedan dess etablerat sig som en viktig kugge i laget.

Nu är slutspelet igång och hans Bodö är beslutna att nå långt. Kvartsfinalerna blev en enkel resa, där man besegrade Drammen i två raka matcher. Det stora hotet mot ett guld var på förhand Arendal, men grundserievinnaren åkte oväntat nog ut i kvarten.

– Vi förlorade cupfinalen mot dem också, så vi var lite trötta på dem haha. Nu får vi förhoppningsvis en lite lättare väg fram till finalen, konstaterar Binai.

Det lag som satte stopp för Arendals framfart var Runar Sandefjord. Nu är det just Runar som väntar i semifinal för Bodö och Binai har respekt för motståndet.

– De har inte imponerat särskilt mycket under säsongen men har gått allt starkare på slutet. Deras tränare heter Zanotti och är ganska oförutsägbar, så det kan bli lite hur som helst. Jag tror att de kommer att försöka förstöra för oss i och med att vi har spelat så pass bra över hela säsongen.

”Folk förväntar sig mycket av oss”

Ja, för säsongen har varit ett nytt steg i rätt riktning för Bodö HK. När Binai kom till klubben var man nykomligar i högstaligan och därefter har laget tagit steg för steg mot den norska handbollstoppen. I sommar löper Binais kontrakt ut, men i dagsläget ser han inga problem med att stanna kvar i den storsatsande klubben.

– Jag tror att framtiden ser ljus ut. För varje år jag har varit här har vi blivit bättre och bättre och tar vi en Champions League-kvalplats och får in någon bra värvning till nästa säsong kan det här laget hävda sig i stormatcher. Det märker man att vi kan redan nu. Vi är väldigt samspelta, går en spelare sönder sätter man in en ny som en schackpjäs, förklarar Binai.

Men att vara en växande storklubb har även sina baksidor. Pressen på Bodö är inför det här slutspelet väldigt stor.

– Folk förväntar sig att vi ska gå till final. Det står spikat märker jag och det är väl både på gott och ont. Folk förväntar sig mycket av oss, men som vi ser gick Arendal på en riktig mina och åkte ut mot Runar. Så innan vi snackar om final måste vi koncentrera oss på den här fighten, menar Binai.

I Norge har han vant sig vid att spela bäst av tre slutspelsmatcher. En omställning för honom som kommer från Sverige, där siffran är bäst av fem.

– För min del spelar det ingen roll. Men det är alltid roligt att spela matcher och med fem matcher får man alltid fram det bästa laget.

Som exempel pekar Binai på Arendals oväntade uttåg i kvarten. Just det reducerade antalet slutspelsmatcher tror han är något som öppnar upp för fler skrällar.

– Ja och speciellt om man som favorit börjar på bortaplan. Så pass bra är lagen att man lätt kan förlora borta, då kommer man sen hem till hemmabanan med höga krav på sig. Det är inte mycket som behövs för ett lag att skrälla över tre matcher.

”Bara larvigt att säga något annat”

För egen del hoppas dock Binai att semifinalen inte bjuder på några sådana överraskningar. Han själv kommer att spela en nyckelroll, även om han inte är helt nöjd med sin slutspelsform.

– Utan att avslöja alltför mycket kan jag säga att den inte är som den skulle. Jag är fortfarande i bra form, men har haft problem med en axel ända sedan cupfinalen. Men nu får vi tillbaka spelare som varit skadade länge och då kan vi hålla bra tryck över 60 minuter. Det är det som kommer att avgöra i slutändan.

På söndag inleds Bodös semifinalspel med bortamöte mot Runar Sandefjord. Laget överger då det fortsatt vintriga klimatet i norra Norge för att flyga söderut.

– Det är egentligen den vanliga uppladdningen faktiskt. Vi åker ner dagen före, får känna på sommarvädret och sover gott på ett hotell. Sen handlar det om att försöka få in lite aggressivitet i skallen och gå ut och göra vårat jobb. För gör vi vårat jobb så kommer vi att vinna, säger Binai.

29-åringen ser på semifinalen mest som ett stopp längs vägen. Med Arendal ute ur leken är det ingen tvekan om vart Binai och Bodö siktar.

– Just nu så borde vi sikta på guld. Det är egentligen bara larvigt att sticka under stol med det och säga något annat. Vi är så pass bra att vi ska kunna ta guldet.

Publicerad 24 april 2015 klockan 17:00

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg U15 tar nu nästa steg i fotbollskarriären. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.

11 april 2025 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjä...
13 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stor glädje i Lindehov efter att Lindlöven utklassat Boden med 5-1 och därmed kvitterat ställningen i slutspelet mot Boden. Nu väntar en avgörande bortamatch på onsdag. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.

9 mars 2025 klockan 19:50 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Leon Arvidsson visade upp sina hockeykunskaper när han satte de äldre på plats i publiktävlingen Egons Mål. Familjestoltheterna började däremot en dryg timme innan publiktävlingen, då Alexander Arvidsson bjudit på ett häftigt hattrick. Foto: Timmy Lundegård

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen

Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.

22 februari 2025 klockan 00:21 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även...
15 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lö...
8 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2024-12-15

2025-05-20 14:36