Att vårserien inletts med att motståndarlagen slår varandra till höger och vänster talar väldigt mycket för Lindlöven. Vägen ligger öppen till playoff.
Tre omgångar av 14 är spelade och Lindlöven har redan, trots den tunga förlusten borta mot tilltänkta bottenlaget Köping, hunnit rycka åt sig en serieledning med fyra poängs marginal ner till strecket.
Power playet har varit bra, hemmaspelet har varit bra, målvaktsspelet har varit bra, men det som kanske främst talar till Lindlövens fördel är faktiskt att västserien initialt utvecklat sig till att bli en serie där alla slår alla.
Vilket är ganska oväntat.
För lika väl som det på papperet kan se märkligt ut att Lindlöven föll mot Köping, lika märkligt är det förstås att likaledes favorittippade Skövde lyckades förlora mot så väl Forshaga som Enköping, att Arboga inte klarade av att klä samtliga poäng av Grästorp eller att Enköping plötsligt börjat ta meriterande segrar.
En sak kan vi i och för sig slå fast. Det ska enormt mycket till för att det inte ska bli Grästorp och Surahammar (redan fem respektive sex poäng från säker mark i tabellen) som tvingas kvala för sin existens efter att den här serien är avslutad. Således är det ett måste att ta samtliga poäng i just de matcherna om man strävar efter att vara i toppen.
Men ovanför dem har tabellen utvecklat sig till ett riktigt getingbo där det skiljer tre poäng mellan andra- och sjätteplats och resultaten känns högst svåra att sia kring på förhand. Visst är det så att serien inte riktigt satt sig än och vi borde vara försiktiga med att dra några större slutsatser av de inledande resultaten, men jag har svårt att inte göra det. För jag ser en trend.
Om de övriga lagen fortsätter att vara så pass jämna att de slår varandra till höger och vänster ger det Lindlöven extra manöverutrymme. Det gör att laget har råd med några snedsteg så som det mot Köping i den andra omgången.
För så länge inte två andra lag börjar gå som tåget, då talar i stort sett allt för Lindlöven. Jag har många gånger pekat på styrkorna och konstaterat att man definitivt bör tillhöra de bästa lagen i den här serien.
Med andra ord, om serieutvecklingen fortsätter på nuvarande vis räcker det för Lindlöven med att göra sitt jobb utan att briljera, det bör räcka till playoff ändå.
Ni vet vad man brukar säga, det ser bra ut…
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.