Det här är nästan overkligt, det är först här och nu som man börjat att förstå vidden av det hela. Vi är naturligtvis väldigt glada och tacksamma för den här satsningen, kommenterade Carl-Erik Kihlman från motorklubben SHRA idag när en presskonferens hölls för att informera om de storslagna planerna på en dragracingbana på det ”nya” industriområdet.
Ja, idag fattade alltså kommunstyrelsen beslut om att exploatera norra triangeln och samtidigt igångsätta en unik satsning som främjar motorsporten i Lindesbergs kommun.
Den nya gatan kommer att byggas med en bredd på hela 16 meter och längden kommer att stanna vid 1,1 km. Detta innebär att den uppfyller Svenska bilsportförbundets krav för att SHRA ska kunna arrangera riktiga dragracingtävlingar här från och med nästa år.
-Gatan kommer alltså att bli spikrak och gå samman med norra infarten till Lindesberg, förklarar Björn Carlson, Linde Exploatering AB.
Björn berättar vidare att en gång- och cykelbana kommer att byggas längs med gatan.
-Det innebär att man kan komma ganska långt med cykel, nästan ända till Fornaboda, utan att behöva cykla på trafikerad väg så att säga, tillägger han.
Kommunalrådet Anders Larsson talade mycket positivt om satsningen och menade att den kostnad man tar på sig naturligtvis ger massor tillbaka också.
-Det handlar om att göra saker som sätter Lindesberg på kartan, saker som gör oss mer attraktiva som kommun att bosätta sig i. Denna satsning är just en sådan sak, sade Anders.
Utvecklingschef Lennart Hedberg tyckte likadant.
-Man måste försöka hitta på saker som är unika och som lockar folk och för att finna något liknande får man åka så långt som ner till Malmö.
SHRAs representanter var överväldigade idag och Carl-Erik Kihlman förklarade att såväl han som övriga medlemmar fortfarande inte kunnat smälta detta.
-Det här är enormt och samtidigt svårt att greppa. Först nu börjar man förstå vidden av det här, säger han spontant.
Vidare under presskonferensen berättade SHRA att denna satsning innebär att klubben från och med nästa år äntligen kan bjuda på motorshower som verkligen är något att tala om.
-Fotbollsgatan var jättebra när vi började med tävlingarna. Men det är 24 år sedan och mycket har hänt med sporten sedan dess. T ex är sträckan alldeles för kort, så det handlar nästan mer om att bromsa än att gasa, förklarar SHRAs Mikael Blomberg tillsammans med Carl-Erik Kihlman.
Sista ordet under presskonferensen fick just Carl-Erik Kihlman. Han undrade nämligen om man valt ett namn för den nya gatan ännu, eller om den lite halvtrist kommer att kallas Stafettgatan kort och gott.
-De andra gatorna har ju namn från olika sporter. Mitt förslag är att kalla denna för ”Dragracinggatan”, sa han med ett gott leende.
Kommunens representanter verkade inte helt främmande för förslaget.
Fotnot: Bygget av gatan beräknas landa på ca 6 miljoner kronor.
Relaterade länkar:
SHRA
Svensk Dragracing
Svenska Bilsportförbundet
Dragracing MC
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.