Den numera klassiska dragracingtävlingen Linde Open förblir liggande i dvala även i år, men motorklubben SHRA har nya planer för sommaren, nämligen två stycken race man kort och gott kallar för ”Bergslagens Snabbaste”.
– Alla bilar kan vara med och vi riktar oss till alla bilentusiaster i Lindesbergs kommun och runtikring, säger tävlingsansvarige Mikael ”Blomman” Blomberg.
Under två, förhoppningsvis soliga, lördagseftermiddagar i sommar anordnar SHRA tävlingen ”Bergslagens Snabbaste” på Linde Raceway. Det som skiljer dessa tävlingar från klubbens övriga evenemang är att alla typer av bilar kan ställa upp, alltså inte bara dragracingekipage.
– Alla kan vara med, i princip allt i från en mopedbil till riktigt stora muskelbilar. Vi kommer köra igenom Nitroz Motorsports reglemente, vilket gör att man betalar sin engångslicens direkt med anmälningsavgiften på 600 kronor, berättar Blomman.
Det första racet går av stapeln lördagen den 2 juli, där man drar igång tävlingen klockan 14.00 med kvalkörning. Efter ett par timmars testkörning då förarna fått se hur allt fungerar, och framförallt sett hur fort bilen kan gå, delas startfältet in i olika klasser för att allt ska bli så rättvist som möjligt.
– Vi kommer att köra 201 meter, och reglerna är väldigt enkla. Det här gör vi för visa att det inte är så svårt att hålla på med racing, det behöver inte kosta massor och man kan ha kul med det man har hemma i garaget, säger Blomman glatt och avslutar:
– Det här är dragracing som den var förr, så utmana dina jobbarkompisar eller grannar, det kommer bli kul!
8 grundläggande regler för Bergslagens Snabbaste:
1. Depåmatta under hela bilen. Ingen lättviktspresenning.
2. 6kg pulversläckare
3. Heltäckande klädsel, ink handskar
4. Hjälm. (SNELL SFI Integralhjälm vid öppna fordon: SNELL SA2005, SAH2005 eller nyare SFI Spec. 31.1/2005 eller nyare.)
5. Bilbälte minst 2 punkt helst 3 punkt eller mer. Detta är beroende på hur fort bilen går.
6. Kardanring om man använder ”slicks” eller R däck.
7. Kör gärna med endast vatten i kylsystemet. Detta för att underlätta vid eventuellt läckage.
8. Om möjligt montera dit en uppsamlings balja under motor och växellåda.
Vid frågor kontakta tävlingsledningen på bergslagenssnabbaste@gmail.com
Ingen fråga är för dum.
Anmälan är öppen fram till och med den 28 juni, för mer info läs HÄR.
Det andra racet går av stapeln 20 augusti.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.