Det blev seger i premiären för Frövi IK. När division 5 på torsdagskvällen kickade igång vann laget bortamötet med Hidingsta, via slutresultatet 0-1. Segern fick man god hjälp med att ordna, då matchens enda mål var ett självmål.
– Det var riktigt skönt. Det är en svårspelad match borta mot Hidingsta, så det var härligt att ta den, summerar Frövi-tränaren Carl Frejd premiärvinsten.
Säsongens första match fick annars en trevande start. Lagen kände på varandra under den inledande halvtimmen, planen var liten och det var svårt att få till ett ordentligt spel. Under den avslutande kvart tog dock Frövi över kommandot. Men halvleken slutade 0-0 och några större målchanser var det inte tal om.
Frejd förklarar att hans lag ändå var nöjda med 0-0 inför den andra halvleken. Där växlade laget upp, något som gav utdelning. För tretton minuter in i halvleken kom 0-1, via ett klassiskt självmål från en Hidingsta-försvarare. Frövi kunde därefter spela kontrollerat och behålla ledningen även om Hidingsta fick ett mål, till synes korrekt, bortdömt för offside.
– Efter målet tycker jag att vi tar över matchen. Men det är klart att står det 1-0 så är det en skör ledning. Hade vi fått 2-0 hade det känts bra, menar Frejd som framförallt vill berömma lagets defensiv.
– Försvarsspelet var helt klockrent faktiskt. Så hela backlinjen har ett stort plus och även Jimmie Johansson i målet.
Spelartruppen till matchen var i princip den som Frejd hade tänkt att mönstra. Något skadebesvär och någon som jobbade var de enda återbud som han fick. En positiv överraskning var högerbacken Kristoffer Andersson som gjorde sin a-lagsdebut. 97:an flyttades upp från ungdomslaget till årets säsong och Frejd var mycket nöjd med hans insats.
På måndag fortsätter seriespelet för Frövi IK. Då tar laget emot Östanjö hemma på Fröjevi IP, med matchstart 18.45. Motståndet inledde precis som Frövi med att ta tre poäng, efter en övertygande seger igår kväll. Men Frejd slår fast att hans lag är bekanta med Östansjö.
– Vi mötte dem faktiskt i cupen i mars och då vann vi med 4-3. Så vi har lite koll på dem. De vann ju med 4-1 igår, så det blir säkert tufft.
Matchfakta Hidingsta-Fröv IK:
Resultat: 0-1 (0-0)
Mål Frövi: 0-1 självmål
Premiärens övriga resultat i division 5:
Östansjö-Delta Örebro 4-1
IFK Askersund-Grythyttans IF 1-1
Pålsboda GoIF-Örebro SK Söder 3-2
HOIF-Lillån 2-4
Lillkyrka-Sportakademin Cantolao 8-1
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.