Philip Gehrman är SM-trea i rallycross för säsongen 2016. Lindesbergsföraren säkrade pallplatsen under gårdagens SM-avslutning i Västerås, efter att först ha misslyckats stort i kvalet. Men besvikelse förvandlades till glädje när Philip ändå tog sig vidare till semifinal och slutligen final där han körde in som tvåa.
– Gud vad skönt! Jag har kämpat så mycket, nu studsar det äntligen rätt, säger Philip och utbrister i ett glädjevrål.
20-åringen hade goda chanser på guld inför lördagens avslutande SM-deltävling på banan utanför Västerås. Med 87 inkörda poäng placerade sig Philip Gehrman som tvåa i SM-totalen, endast tre poäng efter ledaren. Toppstriden var vidöppen med många involverade namn och det var därför stor dramatik som väntade.
För Philips del började dagen även bra, med en heatseger och en mycket bra tid. Därefter skulle dock problemen smyga sig på. Trots en fullt fungerande bil fick Philip det inte alls att stämma och både det andra och tredje kvalheatet gav låga placeringar.
Det innebar att Philip slutade på trettonde plats i kvalet, precis utanför semifinalgränsen. Besvikelsen var givetvis enorm, men då dök räddningen upp. En konkurrerande förare hade slitit av en bakaxel och Philip fick därför ta över dennes plats i semifinalen.
– Jag höll faktiskt nästan på att börja grina efter kvalet. Det kändes som att det skulle skita sig även med en pallplats för mig. Men sen vart det ändå så att jag fick åka semifinal, då tänkte jag ”nu jävlar ska det åkas”, berättar Philip.
Hade stort stöd på plats: ”Ni betyder mycket”
Med sitt låga kvalresultatet fick Philip starta i det bakre ledet i semifinalen. Tack vare en beslutsam körning kunde 20-åringen åka upp sig till en tredjeplats, något som gav avancemang till finalen. Där klev Philip in i andra startled och låg länge kvar där, en placering som skulle ge en snöplig fjärdeplats i SM-totalen. Men Linde-killen avancerade till sist upp till en andraplats och tog de poäng som krävdes för ett SM-brons.
– Det kunde ha blivit ett guld, nu vart det istället ett brons. Men efter den dag som varit känns det ändå som en vinst. Allt har varit emot mig. Det var nära att det först blev missad semifinal och sen missad pallplats, det hade känts skit, förklarar Philip som hade stöd av många bekanta på plats vid banan i Västerås.
– Jättekul med alla sponsorer och supportrar som var på plats för att heja på. Jag vill ge ett extra stort tack till alla er, ni betyder mycket.
Tack vare sin starka avslutning på lördagen vann alltså Philip Gehrman SM-bronset 2016. Säsongen är dock inte över ännu för 20-åringen som har två deltävlingar kvar i EM. De körs i Lettland och Tyskland, två tävlingshelger som Philip hoppas kunna prestera bra på.
– Tankarna hos mig är att vi ska försöka att gå bra nu på de sista två tävlingarna. Då kan vi nå upp till en pallplats, det är inte alls omöjligt.