FOTO: Hannes Feldin

SM-drömmen tog slut i Halland

Säsongen är över för Lindesberg Volley. Drömmen om ett nytt SM-guld försvann i Halland denna söndag. Efter fyra set stod Hylte/Halmstad som vinnare, vilket innebar avgörande 3-0 i matcher i semifinalen. Därmed missar Linde Volley finalspelet för första gången på tre år.

Med förlust i de två inledande semifinalerna var det ett pressat Linde Volley som klev ut till match på söndagen. Utgångsläget var glasklart och en vinst behövdes för att förlänga säsongen. Så blev inte fallet, utan Hylte/Halmstad kunde precis som i onsdags vinna med 3-1 i set. Det innebar att slutspelsäventyret tog slut för Linde.

– Ja, så gick det tyvärr. Det är lite bittert på sina håll. Det är så klart tyngre än efter en vanlig förlust, medgav Oskar Jönsson Vikterlöf.

– Trycket på hela säsongen läggs ju på den här matchen. Det är inte så att vi känner trycket att prestera, utan det kommer mera efter matchen. Man känner att fan vad hårt vi har jobbat för det här, hur länge vi har jobbat för det här och sen är det slut helt plötsligt.

Linde vann dock det inledande setet i matchen, tämligen övertygande dessutom med siffrorna 25-16. Jönsson Vikterlöf beskrev det som en kombination av eget bra blockspel och svagt agerande av Hylte. Den assisterande tränaren spekulerade i att motståndet helt enkelt trodde att segern skulle gå av bara farten.

Bättre fart fick hemmalaget upp i set två. Där ryckte Hylte ifrån till en 8-1-ledning, men där Linde hittade en väg tillbaka till femton lika. Mot slutet orkade man dock inte stå upp och Hylte rann ifrån. Samma scenario upprepade sig i det tredje setet, som Linde kart förlorade efter en svag start.

Med kniven mot strupen gav laget sedan allt man hade i det fjärde setet. Det höll på att räcka väldigt långt, men runt 20-poängsstrecket kom det avgörande rycket från Hylte. När matchbollens slogs in till 25-22 innebar det finalspel för Hallands-laget och slutet på säsongen för Linde. Trots tre raka semifinalförluster har laget ändå stått sig relativt bra mot grundserievinnarna.

– Hyffsat i alla fall. Det är uppe i Lindesberg som vi känner att vi inte gör det vi kan. Det är lite samma ikväll vi inte riktigt når upp till vår nivå. Det visar ju hur pass nära vi ändå är. Hade vi spelat på topp så hade vi kanske inte vunnit semifinalserien, men vi hade i alla fall kunnat tagit en eller två matcher, menade Jönsson Vikterlöf.

Att säsongen nu tagit slut redan i semifinalen var självklart tungt för hela laget. Men säsongen har varit brokig för Linde, som under hösten hade en skadad lagkapten och en i princip helt ny spelartrupp.

Den assisterande tränaren talade efter uttåget om att det inte är någon skam att förlora mot ett lag som Hylte. Motståndet står nu i final med endast en förlust under hela säsongen. Samtidigt är besvikelsen i Linde stor över att missa den första finalen på tre år. Jönsson Vikterlöf tyckte i slutändan att en semifinalplats var godkänt.

– Visst hade det känts bättre om vi åkt ur semifinalerna och ändå spelat på vår toppnivå. Men när man ser på en semifinalplats i efterhand så kommer nog inte folk att tänka ”oj vilket misslyckande”. Det är väl ungefär där vi hör hemma. Sen under perfekta omständigheter hade vi kunnat nå ännu längre.

Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (16-25, 25-18, 25-15, 25-22)
Publik: 168
Semifinalserien: 3-0 i matcher

Övrig semifinal:
Svedala-Engelholm 3-1 (3-0 i matcher, Svedala till final)

Publicerad 6 april 2014 klockan 18:57

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. ...
3 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens h...
19 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2026-04-03 13:01