Från en galen affärsidé en gråmulen söndagmorgon till en gryende exportmarknad, tre år senare. Det har gått snabbt för upphovsmännen för Sveriges enda destilleri för absint – Sankta Annas Bränneri beläget i Stråssa. Göran Bäuerle och Henrik Larsson har lyckats att slå sig fram bland stora etablerade producenter och göra sina produkter ett världsnamn-trots att man fortfarande skapar drycken helt manuellt och korkar flaskorna för hand. Och till sommaren lanseras ytterligare en ny produkt.- Vi levererar 2 500 flaskor om året av vår kändaste produkt Valkyria, säger Göran Bäuerle. Allt görs för hand och vi har en kapacitet att tredubbla produktionen när efterfrågan kommer. Och det gör den snart för vi har spännande kontakter med Canada och USA just nu.
På Rotarys lunchmöte idag berättade en av ägarna till Sanka Annas Bränneri , Göran Bäuerle, om den snabba resa han och kompanjonen Henrik Larsson gjort. Idén om att starta ett absintdestilleri kom en gråmulen söndagmorgon för tre år sedan när kompisarna låg och tittade i taket och undrade vad man skulle göra med livet. Ingen av dem trodde egentligen på möjligheten att bli Sveriges första absinttillverkare men de satte ändå igång att läsa på, leta lokaler och utveckla recept. Plötsligt gick allt väldigt fort.
– Vi hade tittat på många lokaler och blivit bemötta väldigt olika av kommunerna, berättar Göran Bäuerle. När vi fick fatt på kyrkan i Stråssa tog det sju dagar att få bygglov från Lindesbergs kommun. Här kände vi oss direkt välkomna.
Att starta absinttillverkning i en kyrka var ett helt medvetet val. Ägarna ville tillföra varumärket och produkten en extra dimension. Inflyttningen till Stråssa skedde i februari 2011 och i november såldes den första lådan med tolv flaskor Valkyria absinthe till Garpenlövs slott. Då hade de sålt sina bostäder och bilar för att kunna finansiera investeringarna i bränneriet.
– Det gick fortare än vi trodde själva., säger Göran Bäuerle. Den första lådan sålde vi för 12 000 kronor men den hade kostat oss över 400 000 kronor att producera. Fast månaden efter fanns Valkyrian på Systembolagen här i norra Örebro län och på flera krogar.
Produktionen går till så att bränneriet köper in 98 % ekologisk ren alkohol. Därefter destilleras spriten på plats tillsammans med olika kryddor som malört och anis utifrån ett recept som Göran Bäuerle tagit fram. Flaskorna tappas, korkas och etiketteras. Hela processen sker manuellt på 15 kvm produktionsutrymme.
– En bra absint ska inte smaka beskt utan ha en klang av blommor och örter, förklarar Göran Bäuerle. Man dricker den med isvatten.
Sankta Annas Bränneri fick förra året två fina internationella priser för sin produkt. Under de senaste åren har företaget också lanserat flera nya spritsorter som kunderna varit positiva till. Till sommaren kommer ytterligare en helt ny produkt ut på marknaden. Och nu börjar exportmarknaden att öppna sig för det lilla företaget. Länder som USA, Finland, Tyskland och Canada visar intresse.
Men än så länge är det kompisarna Henrik Larsson och Göran Bäuerle som, på gammaldags hantverkssätt, producerar och marknadsför allt. Ingen av dem kan leva på bolagets omsättning utan arbetar med annat på sidan om.
– Det här är en satsning för livet, säger Göran Bäuerle. Jag har nu flyttat till Lindesberg och vår övertygelse är att snart har företaget etablerat så pass att vi kan expandera och livnära oss på det. Det dröjer inte länge.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.