Då avfallsanläggningen i Södra Måle ska sluttäckas och avslutas, har kommunstyrelsen fattat beslut om att en ny och modern återvinningscentral ska utformas i centrala Lindesberg. Exakt var den cirka fem fotbollsplaner stora anläggningen ska husera är dock inte klart ännu, men man arbetar just nu med att ta fram förslag på lämpliga platser.
– Vi vill ha den hyfsat centralt så man ska kunna cykla och gå dit, men ändå ha en närhet till riksväg 50, förklarar kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S).
En modern och tätortsnära återvinningscentral ska anläggas i centrala Lindesberg, samt två mindre anläggningar i Storå och Frövi, det har kommunstyrelsen i Lindesberg beslutat.
– Anledningen är att det inte är som förr, vi tänker inte sopor utan vi tänker fraktioner, det mesta går att återvinna. Vi behöver uthålligt använda det vi har, och vi ser stora möjligheter att återbruka saker, berättar Bengt Storbacka.
Förutom ett modernt och cirkulärt tänkande kring den nya återvinningsanläggningen finns även visioner om att att skapa fler arbetstillfällen.
– Vi ser möjligheter att jobba ihop med civilsamhället, Röda Korset och Erikshjälpen, men också vår egen arbetsmarknadsenhet så det kan skapa jobb. Man kanske kan få hjälp att reparera sina saker eller istället köpa något bättre begagnat på plats, det är en viktig del i att bygga det hållbara, säger Storbacka.
Den cirka 2,5 hektar stora anläggningen har inte fått någon bestämd placering ännu, men närmare besked kring det väntas framåt sommaren.
– I utredningen fanns två förslag, antingen att bygga på vägen till Södra Måle eftersom FALAB/LIBO har mark där, eller bygga mer centralt. Vi tycker att det är bättre att bygga närmare tätorten, men det krävs en yta på närmare fem fotbollsplaner, berättar vice ordförande Jonas Kleber (C).
– Vi har haft en del problem med nedskräpning vid vissa av återvinningsstationerna, så det här kan bli ett sätt att få lära sig att sortera, avslutar Storbacka.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.