Det blir fest hela helgen lång i Lindesberg, men frågan är om inte hela säsongen har potential att bli till en fest. Handbollsallsvenskan ser spännande ut och det börjar på fredag mot Anderstorp.
På fredag startar festen. I dubbel bemärkelse.
Ingen har väl lyckats undgå att LIF Lindesberg firar 50 år som förening och ställer till med baluns i dagarna tre. Det vankas fashionabel invigning, mängder av matcher med ungdomar, åldermän och a-lag i arenan och en välbesökt jubileumsfest på lördag kväll. Det kommer bli en helg att minnas för alla som har ett hjärta klappande för brandgult.
Men kronjuvelen i det hela måste nog ändå sägas vara den allsvenska premiären där LIF Lindesberg tar emot nykomlingen Anderstorp inför en förhoppningsvis fullpackad och kokande arena. För jag vill nog ändå tillstå att handbollens allsvenska kommer bli en fest den här säsongen.
Inte bara för att vi har tvingats vänta i vad som känns som en smärre evighet på avkast, utan även för att serien ser väldigt intressant ut med så väl nya som gamla bekantskaper. Ett hypat Varberg som flera verkar tro på i topp, ett OV Helsingborg som alltid är starkt, LIF Lindesberg som ska tillhöra toppen och så klassiska, meriterade, SM-guldvinnande HK Drott som en extra liten krydda ovanpå allting. Det kommer bli riktigt skoj.
Men först på festmenyn alltså Anderstorp på fredag. En nykomling vars primära målsättning tycks vara att hålla sig kvar i serien och som (precis som så många andra) lidit av ett sjukdoms- och skadeelände under försäsongen. En munsbit för ett 50-årsfirande och heltaggat LIF Lindesberg? Inte alls.
Anderstorp må vara nykomlingar, men det är inte en klubb som är främmande för allsvenskan, man har varit häruppe förr och i truppen finns trots att man behövt stuva om en hel del efter att avancemanget blev klart en hel del rutin. Till exempel återfinns den för Lindesbergspubliken inte helt okände Robert Jangmo (som gjorde två säsonger i brandgult) i truppen och i Jasmin Jahic har Anderstorp kanske inte bara en av allsvenskans äldsta utan dessutom viktigaste spelare.
Den åldrande bosniern som varit klubben trogen länge nu har meriter från Champions League, landslagsspel och SM-final på kontot och är naturligtvis oerhört viktig. En spelare det är kul att se även om de största glansdagarna naturligtvis är förbi sedan en tid tillbaka.
Med andra ord, en nykomling är alltid en nykomling och LIF Lindesberg ska med sin fantastiska publik i ryggen naturligtvis kliva in till den här matchen som storfavoriter, men det är inga givna poäng in på kontot. Speciellt inte om man betänker att Anderstorp faktiskt spöade HK Drott med 31-27 i sitt genrep.
Det blir en intressant batalj som kanske kan ge en liten fingervisning om var LIF Lindesberg befinner sig inför den stundande säsongen. Men framförallt är det ett startskott som förkunnar att äntligen är festen igång.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.