Spelschemat till herrarnas division 6 är nu klart. IFK Lindesberg och Fellingsbro GoIF får den här säsongen sällskap av fem nya lag, däribland nyss uppflyttade GSBK. Premiärdatum är i slutet av april och rivalernas första derbyt spelas 5:e juni.
I takt med att snön snabbt smälter bort närmar sig fotbollssäsongen med stormsteg. Nu har även klubbarna i division 6 nåtts av beskedet kring det färdiga spelschemat. Precis som föregående år spelas serien över 18 omgångar, med 10 deltagande lag.
Premiären spelas den 28:e april och Fellingsbro GoIF ställs då mot GSBK. IFK Lindesberg kliver in i säsongen en dag senare, då man tar emot Nora BK. Därefter rullar seriespelet på fram till slutomgången den 26.e september.
– Rent spontant så ser det väl ut som vanligt. Dock har jag sett att både gångerna vi möter Linde så har vi två matcher den veckan. Men det är väl samma utgångsläge för båda lagen, säger Victor Huerta om spelschemat.
Året första derby mellan tränarens Fellingsbro och IFK Lindesberg spelas den 5:e juni. Hemmalag där är Fellingsbro, medan lagen tre månader senare ställs mot varandra på Fritidsbyn i Lindesberg. Förra säsongens derbyn var väldigt laddade och inför detta år har lagen värvat spelare av varandra, något som borgar för en ökad rivalitet.
Halva serien har bytts ut
Årets division 6 innehåller hela fem nya lag. Från 7:an har Axberg, Nora BK och GSBK tagit klivit upp samtidigt som FK Santos och Lillkyrka ansluter från 5:an. Därmed har halva fjolårsserien bytts ut.
– Det är för tidigt att säga om serien har blivit bättre. Det kommer ju två lag uppifrån, men det är svårt att säga hur bra de är. Allt beror lite på vad ett lag som Lillkyrka har för ambitioner, förklarar Huerta och ger sig på spåkulan.
– Jag tror att favoriterna är de lag som kommer uppifrån (Lillkyrka och Santos) och Linde som verkar storsatsa. Jag tror inte att vi kommer att vinna serien. Men det är klart att vi vill vara med i toppen och utmana.
Med premiären knappt två månader bort i tiden går nu lagen in i slutspurten. För Fellingsbros del inleder man träningsmatchandet den 14:e mars. Huerta medger att man ligger efter i planeringen, men är inte orolig inför säsongen.
– Vi har en bra trupp offensivt, men kommer att fokusera på att få till våran defensiv. Vi försöker att få in en målvakt och en mittback och föryngra laget. Det är prio ett just nu.
IFK Lindesbergs seriematcher:
29/4 IFK-Nora BK
5/5 Hovsta-IFK
12/5 IFK-Axberg
19/5 GSBK-IFK
26/5 Lillkyrka-IFK
2/6 IFK-FK Santos
5/6 Fellingsbro-IFK
9/6 IFK-Ervalla
16/6 Närkes Kil-IFK
23/6 Nora BK-IFK
8/8 IFK-Hovsta
11/8 Axberg-IFK
18/8 IFK-GSBK
25/8 IFK-Lillkyrka
1/9 FK Santos-IFK
5/9 IFK-Fellingsbro
20/9 Ervalla-IFK
26/9 IFK-Närkes Kil
Fellingsbro GoIF:s seriematcher:
28/4 Fellingsbro-GSBK
5/5 Ervalla-Fellingsbro
12/5 Fellingsbro-Närkes Kil
20/5 Nora BK-Fellingsbro
26/5 Fellingsbro-Hovsta
2/6 Axberg-Fellingsbro
5/6 Fellingsbro-IFK
9/6 Lillkyrka-Fellingsbro
16/6 Fellingsbro-FK Santos
23/6 GSBK-Fellingsbro
8/8 Fellingsbro-Ervalla
11/8 Närkes Kil-Fellingsbro
18/8 Fellingsbro-Nora BK
25/8 Hovsta-Fellingsbro
1/9 Fellingsbro-Axberg
5/9 IFK-Fellingsbro
20/9 Fellingsbro-Lillkyrka
26/9 FK Santos-Fellingsbro
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.