Tidigare i veckan publicerades en insändare i vilken en medborgare ansåg att det är helt åt skogen att hugga ner träden i Flugparken. Nu har stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher bemött kritiken i ett debattsvar.
Den nya gestaltningen av Flugparken är ett resultat av en arkitekttävling. Innan utlysningen av tävlingen har medborgardialoger genomförts och resultaten har används som underlagsmaterial i tävlingen.
Det vinnande bidraget har tagit upp många av medborgarna framförda förslag och ger Flugparken en ny stark form. I förslaget planeras ett torg och ett soldäck i den norra delen. Ytan ska bland annat användas för uteservering och som mötesplats. Tanken med ett solbelyst torg och en ny fontän intill soldäcket förutsätter att de två kastanjer vid Bytesgatan tas bort. Eftersom en nyanläggning av en park kan kännas som mycket öppen till en början övervägdes under projekteringen att har kvar några kastanjer. Efter justeringar i gestaltningsförslaget kom vi fram till att två kastanjer kan sparas tills nya träd är etablerade för att bevara en lummigare karaktär. Etablering av nya träd kräver att skuggning begränsas. Även denna aspekt har vägts in.
Att etablera en äng i Flugparken är inte del av det vinnande förslaget. Att etablera en äng i centrala lägen som Flugparken är svårt. Dels behövs en annan jordmån och dels gör det hårda slitaget att en äng i Flugparken inte kommer växa.
Med medborgardialoger, politiska beslutsvägar, tävlingsformen och anpassningar under projekteringen har vi vägt och anpassat den nya gestaltningen så de flesta och viktigaste intressen följs i en noggrann avvägning. Alla vid skilda synpunkter och önskemål kan inte tas hänsyn till i ett sådant projekt.
Kommunen arbeta i tätortsnära skogar i stort utsträckning med kontinuitets skogar. Vi utgår från att kommunala skogar binder mer CO2 än skogar där normalt skogsbruk bedrivs.
Med vänlig hälsning
Arne Tschentscher
Stadsträdgårdsmästare
Kvalitetsledare Park/ skog / natur
Samhällsbyggnad Bergslagen
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.