Tidigare i veckan publicerades en insändare i vilken en medborgare ansåg att det är helt åt skogen att hugga ner träden i Flugparken. Nu har stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher bemött kritiken i ett debattsvar.
Den nya gestaltningen av Flugparken är ett resultat av en arkitekttävling. Innan utlysningen av tävlingen har medborgardialoger genomförts och resultaten har används som underlagsmaterial i tävlingen.
Det vinnande bidraget har tagit upp många av medborgarna framförda förslag och ger Flugparken en ny stark form. I förslaget planeras ett torg och ett soldäck i den norra delen. Ytan ska bland annat användas för uteservering och som mötesplats. Tanken med ett solbelyst torg och en ny fontän intill soldäcket förutsätter att de två kastanjer vid Bytesgatan tas bort. Eftersom en nyanläggning av en park kan kännas som mycket öppen till en början övervägdes under projekteringen att har kvar några kastanjer. Efter justeringar i gestaltningsförslaget kom vi fram till att två kastanjer kan sparas tills nya träd är etablerade för att bevara en lummigare karaktär. Etablering av nya träd kräver att skuggning begränsas. Även denna aspekt har vägts in.
Att etablera en äng i Flugparken är inte del av det vinnande förslaget. Att etablera en äng i centrala lägen som Flugparken är svårt. Dels behövs en annan jordmån och dels gör det hårda slitaget att en äng i Flugparken inte kommer växa.
Med medborgardialoger, politiska beslutsvägar, tävlingsformen och anpassningar under projekteringen har vi vägt och anpassat den nya gestaltningen så de flesta och viktigaste intressen följs i en noggrann avvägning. Alla vid skilda synpunkter och önskemål kan inte tas hänsyn till i ett sådant projekt.
Kommunen arbeta i tätortsnära skogar i stort utsträckning med kontinuitets skogar. Vi utgår från att kommunala skogar binder mer CO2 än skogar där normalt skogsbruk bedrivs.
Med vänlig hälsning
Arne Tschentscher
Stadsträdgårdsmästare
Kvalitetsledare Park/ skog / natur
Samhällsbyggnad Bergslagen
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.