Tidigare i veckan publicerades en insändare i vilken en medborgare ansåg att det är helt åt skogen att hugga ner träden i Flugparken. Nu har stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher bemött kritiken i ett debattsvar.
Den nya gestaltningen av Flugparken är ett resultat av en arkitekttävling. Innan utlysningen av tävlingen har medborgardialoger genomförts och resultaten har används som underlagsmaterial i tävlingen.
Det vinnande bidraget har tagit upp många av medborgarna framförda förslag och ger Flugparken en ny stark form. I förslaget planeras ett torg och ett soldäck i den norra delen. Ytan ska bland annat användas för uteservering och som mötesplats. Tanken med ett solbelyst torg och en ny fontän intill soldäcket förutsätter att de två kastanjer vid Bytesgatan tas bort. Eftersom en nyanläggning av en park kan kännas som mycket öppen till en början övervägdes under projekteringen att har kvar några kastanjer. Efter justeringar i gestaltningsförslaget kom vi fram till att två kastanjer kan sparas tills nya träd är etablerade för att bevara en lummigare karaktär. Etablering av nya träd kräver att skuggning begränsas. Även denna aspekt har vägts in.
Att etablera en äng i Flugparken är inte del av det vinnande förslaget. Att etablera en äng i centrala lägen som Flugparken är svårt. Dels behövs en annan jordmån och dels gör det hårda slitaget att en äng i Flugparken inte kommer växa.
Med medborgardialoger, politiska beslutsvägar, tävlingsformen och anpassningar under projekteringen har vi vägt och anpassat den nya gestaltningen så de flesta och viktigaste intressen följs i en noggrann avvägning. Alla vid skilda synpunkter och önskemål kan inte tas hänsyn till i ett sådant projekt.
Kommunen arbeta i tätortsnära skogar i stort utsträckning med kontinuitets skogar. Vi utgår från att kommunala skogar binder mer CO2 än skogar där normalt skogsbruk bedrivs.
Med vänlig hälsning
Arne Tschentscher
Stadsträdgårdsmästare
Kvalitetsledare Park/ skog / natur
Samhällsbyggnad Bergslagen
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.