Under nästa år kommer fler småorter runt om i kommunen att få tillgång till det så kallade Stadsnätet. Kommunen har nämligen fått fyra miljoner kronor från staten som har öronmärkts för en fortsatt utbyggnad med fokus på just landsbygden.-Det är en väldigt viktig satsning på infrastruktren och det känns mycket bra att få meddela att det här nu blir av, säger Bo Bäckman, stadsnätchef.
Inom ett par år skall 90% av landets alla hushåll ha tillgång till minst 20/20 Mbit och 40% skall ha den snabbare tjänsten på 100 Mbit. Detta har i sin tur lett fram till att Länsstyrelsen i Örebro län har fått totalt 25 miljoner kronor att fördela på länets tolv kommuner. Lindesberg kommer att få fyra miljoner ur denna pott.
Summan av detta är att Lindesbergs kommun nu gör en större bredbandssatsning på landsbygden. Redan när tjälen går ur marken i vår så påbörjas arbetet med att dra fiberkabel mellan olika punkter i kommunen.
-Det är väldigt viktigt att vi sätter igång direkt och får det här gjort, för annars finns risken att pengarna blir frysta. Vi måste så att säga spendera pengarna inom ett och ett halvt år för att få tillgång till dem, förklarar stadsnätschef Bo Bäckman.
Stadsnätet finns idag tillgängligt i det större orterna i kommunen samt enskilda småorter. Den satsning som skall göras kommer att ge ännu fler småorter, och även byar, möjlighet att ansluta sig.
-Vi har gjort färdig en karta över hur fibern skall sträckas över de aktuella områdena. Där kan man enkelt se sträckningen och själv avgöra om man ligger inom rimligt avstånd för att kunna ansluta sig, säger Bäckman.
Ett rimligt avstånd handlar om ett par hundra meter.
Klicka här för att komma till kartan
Lördagen den 1 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne, som var ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 13 000 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Jag vill verkligen tacka er från hela Barncancerfonden och från djupet av mitt hjärta för det som ni har gjort, sade han till pojkarna.
INSÄNDARE/DEBATT: Tänk om kommunen kunde skaffa en vänort i Ukraina, nu när Rysslands anfallskrig pågått i ett år. Det skulle vara ett symboliskt men mycket värdefullt steg.
Norrlandsturnén som avslutade årets första månad fick inget vidare slut, där det blev dubbla förluster. Unden söndagen fick Lindlöven chans till revansch då båda norrlandslagen gästade Lindehov för en riktig hockeyhelg. Lyckan i hemmalaget blev total när man lyckades att få med sig fem viktiga poäng till serien, varav en seger mot tabelltvåan.
Inför en fullsatt arena intog det svenska metalbandet Sabaton scenen, och bjöd in publiken till en färgsprakande show. De hängivna fansen jublade och sjöng med i låtarna, något som skapade en närmast euforisk stämning i Lindesberg arena.
LIBO:s hyresgäster får en betydligt lägre hyreshöjning än vad det kommunala fastighetsbolaget hade som ingångsbud på förhandlingsbordet. Budet var 8,67 procent. Nu har Hyresmarknadskommittén beslutat om en höjning med 4,4 procent, en höjning som börjar gälla från och med 1 januari 2023.
Det har hunnit gå fem år sedan Fritidsbanken i Lindesberg öppnade på Norrtullsgatan 9 för allra första gången. Under åren har mängder med sport- och fritidsutrustning lånats ut. Enbart under förra året lånades hela 2140 prylar av olika slag ut till allmänheten. Detta firades på festligt vis med öppet hus och fika under onsdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Majoritetens politik presenterades utan något nytt egentligen. Vi är t ex alla överens om Loppholmsbadet, men först ska avrinningen från stan renas genom en s.k. LOD-damm. Det ville inte L och M invänta förut. Nu förstår de att det är smart att göra saker i rätt ordning. Check på den!
Melloaktuella Axel Schylström tar med sig vännen och grundaren av organisationen Aldrig Ensam, Charlie Eriksson, på en tabubrytande turné. Vårens första stopp blir i Lindesberg, där duon sätter upp showen Aldrig Ensam, som handlar om psykisk ohälsa.
– Det är tyvärr ganska sällsynt att killar pratar om det här, berättar Axel för LindeNytt.