Lindesbergs kommun väcker nytt liv i slumrande byggprojekt. Det rör sig om totalt tre större byggen i syfte att producera ett hundratal nya och attraktiva bostäder. Det kanske mest iögonfallande är en fortsättning av Lindesby. I den planerade uppföljningen vill man nämligen bland annat göra en konstgjord sjö.
Kommunchef Lennart Jansson har skrivit ett förslag på direktiv avseende uppstart av projektering för bostadsbyggande. Det är gällande Strandskolan, Lindesby Norra (etapp 2) och Prästryggen i Frövi. I första hand vill man nu överlåta samtliga projekt till externa aktörer. Lennart Jansson uppger dock att man inte är helt låsta vid den tanken. Finner man ingen lösning den privata vägen, kommer man med största sannolikhet välja att själva äga och bygga fastigheterna.
-Vi kan inte vänta för länge med det här, vi måste lösa bostadsfrågorna för att folk skall kunna flytta hit. Därför bör vi överlåta åt ett kommunalt bolag att äga dessa fastigheter om ingen extern aktör visar intresse, förklarar Lennart Jansson.
De tre projekten förväntas resultera i totalt 100 nya bostäder. Merparten kan bli i form av hyresrätter. Det beror mycket på hur lösningarna för Lindesby faller ut. Det finns tre olika huvudspår för Lindesby som ser ut som följer:
1. 30 st radhus i norra Lindesbyområdet, vid ravinen.
2. 15 st radhus + 15-tal lägenheter i ett flerfamiljshus i samma område som förslag 1.
3. 10 st radhus något längre ned i området.
Det är dock det första förslaget som Jansson ser som mest lämpligt. Även då man siktar på enbart radhus, menar han att det kan bli tal om hyresrätter ändå.
-Det beror på vem som bygger och hur man resonerar så klart. Men tanken är att bygga radhus med fem bostäder i varje länga. Man kanske rent av kan bygga vissa som hyresrätter och andra som bostadsrätter om man så önskar, säger Lennart Jansson.
Konstgjord sjö med båthamn
Samtliga förslag innefattar dock ytterligare en viktig detalj. Lindesby är ett sjönära bostadsområde men ger samtidigt en viss avsaknad av H2O-inslaget. Nu vill man råda bot genom att gräva ut strandområdet närmast ån, nere vid bron i Västantorp, och skapa en konstgjord sjö. Marken där är idag endast sumpig våtmark och kan genom denna lösning förvandlas till en liten pittoresk båthamn för de boende i Lindesby. Då får ”byn” också den sjönära känslan som önskas.
Fotnot: Ärendena skall nu tas upp i Planerings- och utvecklingsutskottet för beslut. Kommunchefen pratar om en byggstart redan nästa år för att vara färdigt under 2012.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.