Stefan Toll, polisen i Lindesberg. Lustgastuber som hittades vid Tempelbacken. Foto: Camilla Lagerman / Lindesbergs kommun

Stora mängder lustgastuber hittades slängda – polisen varnar för riskerna

Polisen i Lindesberg har under den senaste tiden sett en dramatisk ökning av användandet av lustgas som berusningsmedel bland ungdomar. När man efter helgen dessutom hittade omkring 100 gastuber vid ett och samma ställe i Lindesberg gick man snabbt ut i sociala medier med en varning.
– Eftersom att hjärnan utsätts för syrebrist så kan det här kan leda till permanenta nervskador, informerar kommissarie Stefan Toll, polisen i Lindesberg.

Lustgas som berusningsmedel har blivit allt vanligare bland ungdomar trots att detta medför katastrofala risker. Något som vittnar om detta är de mängder av tömda gastuber som hittats slängda på flera platser i Lindesberg. Efter helgen hittades bland annat närmare 100 lustgastuber vid Tempelbacken i Lindesberg, därför går polisen i Lindesberg ut med en varning.

Kommissarie Stefan Toll. Foto: Camilla Lagerman

– De senaste veckorna har vi hittat mängder av gastuber, de ligger utslängt lite här och där. För någon vecka sedan hittade vi 14 flaskor vid veterinärstationen i Lindesberg, och omkring 20 flaskor vid Masugnen. Nu efter helgen hittades omkring 100 flaskor vid Tempelbacken i Dalkarlshyttan i Lindesberg, berättar kommissarie Stefan Toll, polisen i Lindesberg.

För att ge ett exempel på hur mycket det motsvarar räknar man med att en enda flaska räcker för att fylla 80 ballonger, som kan berusa 10 personer i tre timmar.

­ – Då förstår man vilken mängd det är som har använts. Nu behöver inte allt ha använts vid ett och samma tillfälle men det är ändå oroväckande att vi hittar så många gastuber just nu, förklarar Stefan Toll.

Ett stort antal lustgastuber hittades slängda i naturområdet Tempelbacken i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

Vid kontakt med bygdens ungdomar har man uppmärksammat att det finns stor okunskap om vilka risker som användandet av lustgas innebär.

– Riskerna är väldigt stora, på kort sikt så kan man svimma och slå sig eller drabbas av köldskador. En del ungdomar som jag träffat på kör ner flaskan rakt ner i halsen och då innehållet är minus 100 grader så finns det risk att man förfryser svalget och tappar rösten. Det är inte säkert att man kan reparera den skadan heller, förklarar Stefan Toll och fortsätter:

– På lång sikt kan det innebära brist på vitamin B12, vilket kan leda till permanenta nervskador, skakningar, domningar och svårt att gå. En del har till och med blivit rullstolsbundna efter att ha använt det här, men det verkar inte nå ut till ungdomarna. Därför är det viktigt att föräldrar med barn och ungdomar i högstadie- och gymnasieålder pratar med sina barn om detta.

Hur detta skulle kunna påverka kroppen på längre sikt är det inget som vet i nuläget, vilket oroar Stefan Toll.

– Forskningen är inte framme på alla fronter än. Vad är det som säger att det här på tio års sikt är nästa stora ”Jaha varför gjorde vi ingenting då?” ”Här står folk 30 år gamla och har Parkinsons sjukdom”. Jag säger inte att det ska hända men det finns ingen forskning än så det är väldigt oroväckande och extra obehagligt när våra barn och unga använder det, menar Stefan.

I dagsläget finns ingen lagstiftning som förbjuder användandet av lustgas men genom lokala ordningsföreskrifter finns en möjlighet för kommuner att eventuellt kunna förbjuda användning på allmänna platser, något som Bollnäs kommun nyligen beslutat om.

– Det kan ge en viss effekt och vi har tagit upp detta till diskussion med Lindesberg, Nora och Ljusnarsbergs kommun. Vi kommer även att öka vår bevakning på de platserna där vi har hittat tuberna, men vi behöver hjälp av föräldrar och ungdomar för att få stopp på det här knaset nu, avslutar Toll.

Platser där man hittat gastuber:

– Tempelbacken Dalkarlshyttan
– Bakom länsveterinärstationen
– Parkering vid Masugnen
– Parkering vid Lindeskolan
– Andra platser på privat mark

Publicerad 12 mars 2024 klockan 14:18

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i ...
14 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anwar Ghoubari från Wemake är initiativtagare till Hillstreets språkcafé. Foto: Jennie Einarsson

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.

13 november 2025 klockan 13:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Lillsjön, med närliggande naturreservat. Noraborna är tydliga med att naturen skall se ut som den gör även i framtiden. Foto: Fredrik Norman

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.

11 november 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt ...

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt...

Vindkraftverk i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Därför är vindkraften viktig – också för Nora

SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.

8 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...
7 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-11-01

2025-11-18 07:37