Det var Hylte/Halmstad som vann den första semifinalen. En semifinal som bjöd på total dramatik och hela fem set. Efter att ha tappat det första setet vände Lindesberg Volley och man var endast tre bollar från seger. Då tog sig Hylte tillbaka, vände och kopplade ledningen om matchserien.
Idag drog semifinalerna igång i volleybollen SM-slutspel. För Lindesberg Volley vankades bortamöte med Hylte/Halmstad, i den första av eventuellt fem matcher lagen emellan. Linde pressade den suveräne grundserievinnaren ordentligt redan från start. Men i slutändan var det ändå hemmalaget som vann det första setet via 25-23.
Därifrån reste sig dock Linde. Med ett enormt lagspel och stor beslutsamhet tog man hem både det andra (19-25) och tredje (20-25) setet och vips hade laget vänt. I det fjärde setet fortsatte man sedan att störa Hylte. Något som var mycket nära att räcka hela vägen till en sensationell bortaseger.
Men i ledning med 22-18 tappade Linde sju raka bollar. Det resulterade i att laget inte orkade resa sig och sedan fick se Hylte vinna det femte och avgörande setet. I och med det fick laget vända hem med underläge 0-1 i matcher i semifinalen.
– Det var jäkligt bra volleyboll! Hade vi spelat lite skarpare i viktiga lägen hade vi tagit det. Vi var förberedda på att det skulle bli en hård semifinalserie. De har förlorat två matcher på hela säsongen, så det är inga dåliga motståndare, tänker Johan Isacsson efter den första semifinalen.
Lagen hade före dagens match mötts två gånger tidigare under säsongen. Både gångerna hade Linde stått upp förhållandevis bra, men utan att få utdelning för det. Dagens två vunna set var därför en vändpunkt, då de bevisade att laget absolut kan mäta sig med Hylte.
– Det är ju så klart psykologiskt jätteviktigt. Sen hade vi en bra chans att ta första set också, menar Isacsson och berömmer sitt lag.
– Jag är stolt över mitt lag. De gör en bra och kvalitativ match, så det är viktigt. Tjejerna ger aldrig upp heller och det är jag mycket stolt över.
Hela laget stod för en storartad arbetsinsats. Tränaren väljer att lyfta fram Therese Granlund, liberon som höll ihop servespelet väldigt bra. Spelet var överlag imponerande och bådar gott inför fortsättningen av matchserien.
För redan på onsdag är det dags för semifinal nummer två. Med tanke på det täta spelschemat berättar Isacsson att laget får träningsledigt imorgon. Istället sparar man på krafterna och laddar upp batterierna för onsdagen. Då är spelplanen Lindesberg Arena, en plats där slutspelspulsen varit stor så här långt.
– Det ska bli jättekul. Jag hoppas att det kommer mycket folk. Det ska bli spännande och vi ser verkligen fram emot drabbningen nu på onsdag, avslutar Isacsson.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-2 (25-23, 19-25, 20-25, 25-22, 15-10)
Publik: 77
Semifinalserien: 1-0 i matcher
Övriga semifinaler:
Svedala-Engelholm 3-0 (1-0 i matcher)
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.