Styrelseledamöters personliga ansvar

Else-Britt Jonasén från Grant Thornton berättade på måndagens Rotarylunch om vad som gäller för den som sätter sig i en styrelse i ett aktiebolag, och vilka ekonomiska konsekvenser ett sådant uppdrag kan få. ”Nu kanske ingen vill bli styrelseledamot efter det här”, avslutade Else-Britt sin föreläsning.

En av de uppgifter som Grant Thornton har, är att hjälpa och stötta personer som valt att engagera sig i en bolagsstyrelse, så att man som ledamot inte ska behöva drabbas av personligt ansvar vid en eventuell ekonomisk kris för bolaget. Lever man som styrelseledamot inte upp till lagar och praxis så riskerar man ett personligt ansvar som kan få stora ekonomiska konsekvenser för den enskilda styrelseledamoten.

Det är styrelsen i ett aktiebolag som har den verkställande makten och bland annat svarar för bolagets organisation, vilket omfattar bokföring och andra ekonomiska förhållanden. Sköts inte bolagets bokföring på rätt sätt eller att bolaget missköter till exempel sina leverantörsbetalningar, kan det i förlängningen innebära att den enskilda styrelseledamoten blir personligt betalningsansvarig.

Jäv är ett annat problem som kan uppstå i en bolagsstyrelse. En ledamot får inte delta i handläggningen av en fråga där jäv föreligger, eller ens delta i diskussioner eller ta del av beslutsunderlag. Det är också viktigt för en styrelseledamot att känna till att det råder absolut låneförbud, man får alltså inte låna pengar av det bolag man sitter i styrelsen för.

Som styrelseledamot måste man också vara medveten om sitt ansvar i det fall bolaget börjar få ekonomiska problem. Så fort det finns en misstanke om att hälften av aktiekapitalet är förbrukat skall det upprättas en så kallad kontrollbalansräkning och aktieägarna skall kallas till en extra bolagsstämma. Där skall det tas ställning till om verksamheten ska fortsätta eller om bolaget ska gå i konkurs. Drivs bolaget vidare har man åtta månader på sig för att få ekonomin på rätt köl.

Styrelseuppdraget är personligt och kan inte överlåtas till annan. Styrelseledamoten måste hålla sig uppdaterad och ha koll på läget. En ledamot kan inte skylla på att han eller hon saknade information, det går heller inte att undvika att närvara på möten. Detta är ingen anledning i lagens mening för okunskap eller ovetskap.

Blir man som styrelseledamot dömd till ansvar så finns det alltså risk att man blir dömd till skadestånd på stora belopp. Else-Britt Jonasén gav ett exempel om en hovrättsdom som innebar att styrelseledamöter i en bolagsstyrelse dömdes till skadestånd femton år efter att ett antal leverantörsfakturor inte betalades. Skälet till att styrelsen dömdes vara att man undanlät att göra en kontrollbalansräkning när bolaget i det sammanhanget hamnade på obestånd.

– Det kanske inte är någon som vågar sitta i en styrelse efter den här, säger hon med ett leende.

Else-Britt avslutade sedan sin föreläsning med rådet att även om premien ofta är dyr, så bör man teckna en så kallad ansvarsförsäkring innan man antar utmaningen att ingå i en bolagsstyrelse i ett ägarlett företag.

Publicerad 14 oktober 2013 klockan 17:12

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.

10 december 2025 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.

9 december 2025 klockan 15:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ...
25 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Artikel innehåller bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Artikel innehåller bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets ...

Butiksägaren Methaq Haqi med en av de många blombuketter han fick motta i samband med nypremiären av livsmedelsbutiken Yahya. Foto: Jennie Einarsson

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.

3 november 2025 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
31 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...
28 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-27

2025-10-27

2025-10-23

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-08

2025-10-03

2025-10-03

2025-10-02

2025-12-10 20:04