Kvällens gladaste spelare, Tina Gustavsson, hade längtat efter premiären. Foto: Jennie Einarsson
Succé när tutbingon hade efterlängtad premiär: ”Sketkul!”
Det blev en riktig succékväll när Guldsmedshytte SK höll sin första tutbingo sedan pandemin startade. Bilar anlände från både norr och söder för att fylla Råsshallens parkering närmast till bristningsgränsen, och det var tydligt att bingon har varit saknad under uppehållet.
– Sketkul är det, som vi säger i Vänersborg, säger Tina Gustavsson som är en av de mest inbitna spelarna.
Efter ett långt coronauppehåll var det under onsdagskvällen efterlängtad premiär av den populära bilbingon på Råsshallens parkering. De mest inbitna spelarna kom tidigt för att få sina speciella platser, sedan fylldes det på, och när klockan slog 19.00 var det fullt. Vana spelare gjorde sedan det sedvanliga testet av bilens tuta, för att säkerställa att alla hör när man får bingo.
Birgitta Magnusson och Monica Törnefall är rutinerade försäljare. Foto: Jennie Larsson
Monica Törnefall och Birgitta Magnusson har sålt bingobrickor för GSK:s räkning sedan 1993, och årets premiär har varit väldigt efterlängtad av duon.
– Åh, det var så roligt när Patrik ringde, jag blev så glad! utbrister Monica glatt.
– Äntligen! fyller Birgitta i.
Att bingon fyller många funktioner råder det ingen tvekan om, men den delen som varit mest saknad är den sociala.
– Det bästa är ju att träffa folk, alla glada spelare. Några kommer redan klockan 17, så då hinner man gå runt och prata lite, säger Birgitta.
– I vanliga fall brukar vi ha serveringen öppen, då blir det lite surr och prat här inne. Sedan när det är ungefär en kvart kvar då är det fullt upp, då kommer alla som kommer på i sista minuten att de ska hit, säger Monica och skrattar.
Kjell och Maria Dahlin är redo för kvällens bingo. Foto: Jennie Larsson
I en skinande nytvättad blå Peugot sitter Kjell och Maria Dahlin redo att starta bingokvällen, något som varit ett saknat inslag under pandemin.
– Det var verkligen på tiden att det kom igång igen, säger Maria med bingobrickorna i högsta hugg.
Kjell, som numera bor i Katrineholm, har åkt hela vägen till Guldsmedshyttan för att spela, men det är inte någon eventuell storvinst som är det viktigaste.
– Jag har mest vunnit småsummor, men det är inte det viktiga. Det är trevligt att bara titta på folk och bryta av lite från vardagen, säger han.
Råsshallens parkering var fylld av bilar under onsdagens premiär. Foto: Jennie Larsson
En bit bort på parkeringen, bland veteranerna, sitter Tina Gustavsson och förbereder sina brickor inför kvällen.
– Det är så roligt! Sedan jag flyttade hit för åtta år sedan har jag varit här varje onsdag och spelat. Det är ju roligt för ungdomarna också, de behöver få in pengar, säger hon glatt.
Det råder ingen tvekan om att Tina är den gladaste spelaren på parkeringen, och även om hon har en lite större vinst i bagaget, så är det själva evenemanget i sig som är det roliga.
– Första onsdagen 2019 vann jag 3000 kronor, så då hade jag ju bingopengar till hela säsongen. Sketkul är det, som vi säger i Vänersborg, säger hon och fyrar av ett smittande skratt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.