Som tredje största mäklarfirma i Lindesberg har ägaren för Mäklarhuset, Karin Gustafsson, fullt upp att göra. Firman förmedlar årligen ungefär 70 hus och bostadsrätter och märker därmed inte av någon lågkonjunktur. – Det enda som möjligen hejdar husmarknaden här i Lindesberg är lägenhetsbristen och de förändrade lånereglerna, säger Karin Gustafsson. Vi har många kunder som står förberedda att sälja bara de hittar en lägenhet.
Mäklarhuset ägs och drivs av 141 självägande kontor spridda över landet. I Lindesberg är det Karin Gustafsson, som en av få kvinnor inom branschen, som antagit utmaningen att själv driva en egen mäklarfirma. Hon tog över firman 2009 efter många år i branschen.
– Jag tycker jobbet är så roligt, säger Karin Gustafsson. Ena dagen är inte lik den andra, det är högt tempo och man måste vara mycket flexibel.
Att en mäklares vardag består av oerhört mycket administration, kommunikation och pappersarbete är kanske inte det första kunderna tänker på. Men att göra grundjobbet i ett försäljningsuppdrag ordentligt är ofta hemligheten bakom en lyckad affär och återkommande kunder.
– Det är inte en slump att jag valde Mäklarhuset. Här har man en mycket sund kundfilosofi, menar Karin Gustafsson. Exempelvis var Mäklarhuset den första mäklarfirman som började med öppen budgivning. Kvalitet går alltså alltid före kvantitet vilket bevisas av att vi sex år i rad har fått SKI:s utmärkelse över nöjdaste kunder.
Mäklarhuset har under flera år arbetat med att vässa presentationerna av de objekt de ska förmedla. Som exempel var man i frontlinjen när det gäller att trycka upp visningsböcker med detaljerade bilder och planritningar. Det senaste är att kunden kan, via nätet, se hur ett kök kan förvandlas med annan färg, nytt golv och nya luckor.
Kia Johannesson började jobba hos Karin Gustafsson i november förra året som mäklarassistent. Som assistent åker Kia Johannesson ofta ut på husvisning, hjälper till med administrativa uppgifter och tillträden. Även hon framhåller vikten av att vårda kundrelationerna på ett genuint sätt som en framgångsfaktor.
– Man ska komma ihåg att vi möter så många olika människor i olika skeden av livet, säger Kia Johannesson. Att sälja ett hus är en process och kunderna ger oss ett stort förtroende. Det måste man ta på allvar. Kunderna ska veta och känna att de kan lita på oss.
Karin Gustafsson ser ljust på framtiden. Husmarknaden går riktigt bra och under de första sju veckorna på det nya året har hon redan förmedlat tio objekt. Framöver ser hon absolut ett behov av att anställa fler mäklare på kontoret.
– Det enda som nu bekymrar är lägenhetsbristen i Lindesberg, säger Karin Gustafsson. Många äldre står beredda att sälja sina hus för att de vill byta till lägenhet men hittar ingenstans att bo. Därför är det bra om det nu lossnar snart med byggandet i stan.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.