Karin Gustafsson och Kia Johannesson, Mäklarhuset i Lindesberg. Foto: Monika Aune

Sund kundfilosofi och kvalitet skapar förtroende

Som tredje största mäklarfirma i Lindesberg har ägaren för Mäklarhuset, Karin Gustafsson, fullt upp att göra. Firman förmedlar årligen ungefär 70 hus och bostadsrätter och märker därmed inte av någon lågkonjunktur. – Det enda som möjligen hejdar husmarknaden här i Lindesberg är lägenhetsbristen och de förändrade lånereglerna, säger Karin Gustafsson. Vi har många kunder som står förberedda att sälja bara de hittar en lägenhet.

Mäklarhuset ägs och drivs av 141 självägande kontor spridda över landet. I Lindesberg är det Karin Gustafsson, som en av få kvinnor inom branschen, som antagit utmaningen att själv driva en egen mäklarfirma. Hon tog över firman 2009 efter många år i branschen.

– Jag tycker jobbet är så roligt, säger Karin Gustafsson. Ena dagen är inte lik den andra, det är högt tempo och man måste vara mycket flexibel.
Att en mäklares vardag består av oerhört mycket administration, kommunikation och pappersarbete är kanske inte det första kunderna tänker på. Men att göra grundjobbet i ett försäljningsuppdrag ordentligt är ofta hemligheten bakom en lyckad affär och återkommande kunder.
– Det är inte en slump att jag valde Mäklarhuset. Här har man en mycket sund kundfilosofi, menar Karin Gustafsson. Exempelvis var Mäklarhuset den första mäklarfirman som började med öppen budgivning. Kvalitet går alltså alltid före kvantitet vilket bevisas av att vi sex år i rad har fått SKI:s utmärkelse över nöjdaste kunder.
Mäklarhuset har under flera år arbetat med att vässa presentationerna av de objekt de ska förmedla. Som exempel var man i frontlinjen när det gäller att trycka upp visningsböcker med detaljerade bilder och planritningar. Det senaste är att kunden kan, via nätet, se hur ett kök kan förvandlas med annan färg, nytt golv och nya luckor. 
Kia Johannesson började jobba hos Karin Gustafsson i november förra året som mäklarassistent. Som assistent åker Kia Johannesson ofta ut på husvisning, hjälper till med administrativa uppgifter och tillträden. Även hon framhåller vikten av att vårda kundrelationerna på ett genuint sätt som en framgångsfaktor.
– Man ska komma ihåg att vi möter så många olika människor i olika skeden av livet, säger Kia Johannesson. Att sälja ett hus är en process och kunderna ger oss ett stort förtroende. Det måste man ta på allvar. Kunderna ska veta och känna att de kan lita på oss.
Karin Gustafsson ser ljust på framtiden. Husmarknaden går riktigt bra och under de första sju veckorna på det nya året har hon redan förmedlat tio objekt. Framöver ser hon absolut ett behov av att anställa fler mäklare på kontoret.
– Det enda som nu bekymrar är lägenhetsbristen i Lindesberg, säger Karin Gustafsson. Många äldre står beredda att sälja sina hus för att de vill byta till lägenhet men hittar ingenstans att bo. Därför är det bra om det nu lossnar snart med byggandet i stan.  
Publicerad 3 mars 2014 klockan 17:55

Monika Aune , 0727-43 17 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elin Olofsson visar upp Gåvobodens nya lokal. Foto: Jennie Einarsson

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”

Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

4 november 2025 klockan 13:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik...
3 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
31 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.

28 oktober 2025 klockan 17:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Simon Enström, butiksmedarbetare på ICA Supermarket Trivselköp har märkt av kundernas oro. Foto: Jennie Einarsson

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.

27 oktober 2025 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom p...

Foto: Camilla Lagerman

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.

16 oktober 2025 klockan 14:26 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vå...

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhö...

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag

I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit...

Lindeföretaget ska bygga ett jättelager i Dalarna: ”Otroligt kul”

Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med ...

Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök

Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfä...

Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet

Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda ...

Foto: Camilla Lagerman

Artistsläpp: Dessa gästar Lindesberg under Strålande Jul

Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.

3 oktober 2025 klockan 10:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Industritekniska programmet startas upp hösten 2026
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det ...
3 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen svarar på kritiken: ”Sitter med det här varje dag”
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-29

2025-09-26

2025-09-26

2025-09-24

2025-09-18

2025-09-18

2025-09-17

2025-09-16

2025-09-10

2025-09-10

2025-09-04

2025-09-03

2025-09-02

2025-09-01

2025-11-19 15:28