En överraskande uppförsbacke efter det första setet förvandlades till en behaglig dag på jobbet. Lindesberg Volley fortsatte sin dominans mot rivalen Degerfors, som på onsdagen besegrades med 3-1 i set.
Det började svajigt, men Lindesberg Volley kunde på onsdagen ro hem tre nya poäng i Elitserien. Det trots en inledning där laget hade väldiga problem med gästande Degerfors. Den poänglösa tabelljumbon chockade Linde genom att gå ifrån till 19-25 i ett första set där Bergslagstjejerna halkade efter redan från start. Analysen var tydlig i Lindelägret.
– Vi spelade bara så jävla dåligt. Vi kunde inte döda bollarna, det kändes liksom som att vi inte vågade. Det är inget man har råd att göra mot ett sånt här lag, slår Linnea Skogsberg fast om det svaga första setet.
Lyckligtvis skulle hemmalaget resa sig – och det rejält. Andra sets vanns med siffrorna 25-17, något som blev en vändpunkt på hela kvällen. I set tre ryckte Lindesberg tidigt ifrån till en klar vinst, innan man hade fullständig uppvisning genom 25-4 i det fjärde setet. Det setet blev också matchens sista och Linde tog säsongens tredje seger över Degerfors med 3-1 i set.
”Skönt – är trots allt en vinst”
Det var Bergslagsgängets andra raka trepoängare efter juluppehållet. Spelmässigt var dock insatsen inget som hemmaspelarna var alltför nöjda med. I synnerhet var besvikelsen stor över det förlorade första setet. Lindesberg kunde ändå stå för en klar uppryckning, en förbättring i spelet som hade sina förklaringar.
– Det som vi gjorde var att byta både Graziele (Ribeiro de Souza) och Denise (Belcher), som satt på bänken i första. De kom in och det gjorde mycket med energin hos oss. Speciellt efter ett så dåligt set som det första var, förklarar Linnea Skogsberg som ändå är nöjd med den kontrollerade vinsten.
– Absolut, vi ska ju kunna spela så som vi gjorde i sista set. Det ska vara så i alla set tycker jag. Men skönt i vilket fall, det är trots allt en vinst.
Med onsdagens hemmavinst i bagaget blickar Lindesberg Volley fram mot helgen. På söndag väntar Lund i en ny match inför publiken Arenan. Linde placerar sig alltjämt som fyra i tabelltoppen, med sju poäng upp till tredjeplatsen och hela tolv poäng ner till femman Linköping.
Matchfakta Lindesberg Volley-Degerfors:
Resultat: 3-1 (19-25, 25-17, 25-11, 25-4)
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.