Det är många ´kommande skattefrågor som hänger i luften just nu. Det framgick vid Grant Thorntons traditionella skattefrukost idag. I och med att regeringens budgetproposition föll och att Alliansens budget gäller tills vidare så är det svårt att sia om nya skatteregler innan extravalet.- Därutöver väntar vi svar och beslut på sex olika skatteutredningar som kan påverka företagens planering, förklarar Peder Larsson, skatterådgivare på Grant Thornton. Men det finns ändå viktiga frågeställningar redan nu, som exempelvis bolagets ägarstruktur, man bör titta över.
Vid Grant Thorntons traditionella skattefrukost i Lindesberg fick åhörarna en lång rad tips och idéer för att öka lönsamheten i bolaget. Peder Larsson redogjorde för exempel och rättsfall. Så många regelnyheter fanns dock inte att berätta om.
– Vi väntar i stället nu på beslut på Företagsskattekommitténs betänkande samt Skatteförenklingsutredningen vilka kan ge konsekvenser för många bolag. Det är utredningar som tillsatts av den gamla regeringen men där direktiven är förankrade i båda politiska blocken.
Den föreslagna regeländring som Peder Larsson flaggar främst för är slopat avdrag för negativt finansnetto, från Företagsskattekommitténs betänkande. Något som kan bli kostsamt för vissa bolag. Även i Skatteförenklingsutredningen finns flera förslag som kan påverka skatteplaneringen hos exempelvis skogsägare. I bästa fall kan de föreslagna reglerna börja gälla 1 januari 2016 beroende på hur snabbt en proposition kan utarbetas.
Grant Thornton har haft verksamhet i Lindesberg runt 30 år och är den största revisionsfirman i kommunen. Kunderna är fåmansföretag och ägarledda. De skattefrågor som oftast dyker upp, när kunderna konsulterar rådgivarna, handlar om förmånsbeskattning.
– Det är många kunder som upplever att reglerna för förmånsbeskattningen av bilar är knepig. Och nu kan det bli komma nya förslag kring mobiler och paddor som också blir krångliga.
Som avslutning på sitt föredrag uppmanade Peder Larsson alla åhörare att fundera över strukturen på sitt företag. Han menar på att det finns många fördelar med att skapa ett så kallat ”ägarbolag”.
– Oavsett vad som händer den närmaste tiden med ny regering, utredningar och annat finns ett kraftfullt verktyg att minimera riskerna och få kontroll över sin skatteplanering. Vi rekommenderar att man tittar över möjligheten att strukturera om sitt bolag till ett ägarbolag eller så kallat ”holdingbolag”. Då kan exempelvis man flytta över vinster till ägarbolaget skattefritt och konstruktionen underlättar om det kommer nya delägare.
I den vita lilla stugan på gården i Torphyttan frodas kreativiteten hos makarna Anna och Johan Falkensjö, där de i slutet av förra året öppnade sin egen inredningsbutik. En dröm de gjorde verklighet av efter att Johan drabbats av cancer, genomgått tuffa behandlingar och kommit ut frisk på andra sidan.
– Vi ville inte vänta med drömmen tills vi blir pensionärer, så då bestämde vi oss för att göra slag i saken, säger Anna.
INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral öppnade i privat regi under ledning av distriktsläkaren Mia Konradsson och hennes team.
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta hårt för att göra folk julfina inför den stundande högtiden, samtidigt som alla intäkter under dagen oavkortat går till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.
Efter flera uppmärksammade granskningar av media beslutade kommunstyrelsen i Lindesberg att tillsätta en extern utredning av bolagets markaffärer. Under måndagseftermiddagen kallade man till en pressträff för att presentera resultatet.
– Nu har rapporten kommit, och till min stora glädje har den inte hittat några oegentligheter alls, säger Tomas Klockars (M).
Decembers allra första dag firades in med en stämningsfull julmarknad på Brasserie All In i Lindesberg. Ett femtontal försäljare dukade fram allt från handarbeten till smycken och choklad. Det hela blev en stor succé, då Lindesbergarna verkade gå man ur huse för att besöka tillställningen. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från söndagens marknad.
Efter ett år med besparingskrav och ett överhängande hot om nedläggning av program blickar man nu framåt med stor positivitet. Lindeskolan har genom olika insatser, med gemensamma krafter, lyckats spara in omkring 11 miljoner på årsbasis.
– Vi har en bit kvar när det gäller pågående effektiviseringar för att få en ekonomi i balans, men det finns ett stort engagemang och stolthet på skolan, säger gymnasiechef Staffan Hörnberg.