Här vill man inte se det lantliga försvinna till förmån för ett bostadsområde. Foto: Fredrik Norman

Tog strid mot kommunens exploateringsplaner – nu har ärendet avgjorts i domstol

I slutet av förra året beslutade kommunfullmäktige i Lindesberg, att anta den detaljplan som skulle bana väg för ett nytt bostadsområde på en plats som idag är ängsmark i området Lindesby/Torphyttan. Berörda fastighetsägare ville dock inte veta av något villaområde i vad man betraktar som lantligt miljö med höga naturvärden. Därför tog man strid mot kommunen – en strid man just nu ser ut att gå vinnande ur.

Det var i december 2018 som detaljplanen klubbades. Detta var starten på att göra verklighet av en framtidsvision för området, att här göra det möjligt för att minst 20 villor skulle kunna byggas på marken – samt en förskola. Planerna har dock ej fallit i god jord. Boende i området har överklagat beslutet och pekar bland annat på områdets höga naturvärden och skyddade arter som finns där, t.ex. förekomsten av den vitryggiga hackspetten, en art som i Sverige är akut hotad. Även förekomsten av fladdermöss tas med som argument mot en exploatering.

Detaljplanen skulle även inverka negativt i andra hänseenden, som att fastighetsägare begränsas möjligheten till att bygga ut deras befintliga hus, skriver en sakägare i handlingarna. En annan anför att deras möjlighet att bedriva näringsverksamhet på jordbruksfastigheten begränsas eller omöjliggörs på grund av detaljplanen.

Foto: Fredrik Norman

Totalt åtta fastighetsägare har överklagat detaljplanen till Mark- och miljödomstolen. Nu har domen fallit i vilket står att läsa att:

”Eftersom kommunen inte har visat att lokaliseringen av den planerade bebyggelsen är tillåten enligt 3 kap. 4 § andra stycket miljöbalken, samt då kommunen inte på ett tillräckligt sätt har undersökt och beskrivit detaljplanens påverkan på naturvärden och skyddade arter inom planområdet och i närområdet, ska beslutet att anta detaljplanen upphävas”.

Foto: Fredrik Norman

 

Angående lokaliseringen menar man att Lindesbergs kommun inte har skäl nog att bygga på den aktuella platsen då man ej gjort en bedömning att förlägga bebyggelsen på annan mark än jordbruksmarken i fråga. Vidare menar man att det också måste göras en ordentlig utredning kring områdets naturvärden:

”Det är viktigt att behovet av att ta hänsyn till skyddade arter klarläggs i sådan tid att det kan beaktas i planprocessen. Utifrån det underlag som finns i planärendet går det inte att dra några säkra slutsatser i frågan om förekomst av naturvärden och skyddade arter inom planområdet. Eftersom denna fråga bör vara utredd innan planen antas finns det även av detta skäl anledning att upphäva planen”.

Lindesbergs kommun har möjlighet att överklaga domen till senast den 18 september 2019.

Publicerad 28 augusti 2019 klockan 14:54

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Foto: Timmy Lundegård

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest

Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.

7 maj 2026 klockan 14:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja ...
22 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.

4 mars 2026 klockan 19:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver ...

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun ...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi. – Mina v...
10 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
6 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-03

2026-02-03

2026-01-29

2026-01-27

2026-01-21

2026-01-21

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-22

2025-12-19

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2026-05-19 18:57