LIF Lindesberg har spelat sin sista match innan seriestarten – och den gav inga vidare svar. Efter 25-37 hemma mot RP Linköping och en cuphelg som blandat i resultat kommenterar tränare Pettersson brandgults försäsong.
Under helgen har LIF Lindesberg agerat värd för Bergslagens Sparbank Cup. Turneringen har i år utökats och innehållit en elitcup för både herrar och damer, samt ett cupspel för divison 2-herrar. LIF:s A-herrar gick in i cupspelet på fredagen och öppnade då med en behärskad tiomålsseger över finska Sjundeå.
Den starka starten följdes dock upp av tyngre resultat. Lördagen innehöll en klar förlust, 25-35, mot Önnered och på söndagen var det dags för nästa nederlag mot blivande seriekonkurrent. LIF höll till en början hyfsat jämna steg med RP Linköping, men efter paus gick östgötarna ifrån och mosade brandgult med 25-37.
– Vi är för dåliga i försvarsspelet, förlorar för många dueller och slarvar för mycket i anfallsspelet. Vi tar för tidiga avslut som gör att de får kontra mycket. Det är ingen ordning i hemspringet, vi hänger inte med helt enkelt, analyserar Tobias Pettersson storförlusten.
Tränaren hade dock inte de bästa förutsättningarna till helgen. Sedan tidigare fanns Bashkim Gashi och Albin Järlstam uppskrivna på skadelistan och under veckan skrev dessutom Jacob Nelson på för en utlandsflytt till Tyskland. Den tongivande högernian var tänkt att ersättas av Jesper Jakobsson, men bara tio minuter in i mötet med Sjundeå stukade han foten och spelade inte mer i cupen. Helgen har istället öppnat upp speltid för de många oprövade talangerna i LIF-truppen.
Två veckor till premiären: ”Vi är inte där vi skulle vilja vara”
Prestationerna mot Önnered och RP lämnade trots skadeläget en hel del att önska från LIF. De brandgula hemmaspelarna släppte till långt över 30 mål i båda matcherna, mycket till följd av kontringar. Just de offensiva bolltappen och snabba defensiva omställningarna har varit ett problem som LIF slitit med hela försäsongen.
– Sen är vi även i det uppställda försvaret för mjäkiga. Men framförallt är problemet att vi låter motståndarna kontra alldeles för mycket på oss. Vi behöver bli noggranna, effektivare och tålmodigare, resonerar tränare Pettersson.
Med tanke på de många avbräcken och Jacob Nelsons proffsavtal i Tyskland har LIF Lindesberg öppnat upp för att förstärka spelartruppen. Den Allsvenska seriestarten är lite mer än två veckor bort och brandgult ställs i premiären mot just RP Linköping. Sensommarens träningsspelande har resultatmässigt gått tungt för LIF, som förlorat sex av åtta matcher. Samtidigt är väldigt mycket nytt i spelartruppen och i ledarstaben vet man vad som nu krävs.
– Det är detaljer i alla delar som behöver förbättras. Hitta rätt konstellationer och rätt uppställningar, förklarar Tobias Pettersson och tittar tillbaka på försäsongen.
– Vi har fått en del svar, men jag hade hoppats att de skulle vara mer positiva och att vi skulle stått för bättre prestationer. Att vi förlorat många matcher skiter jag i, men sättet som vi förlorar många på är inte okej. Den här sista matchen var katastrofal. Vi har ändå gjort en del hyggliga prestationer mot tufft motstånd, men vi är inte där vi skulle vilja vara.
LIF Lindesbergs resultat i Bergslagens Sparbank Cup:
LIF Lindesberg-Sjundeå 34-24 (21-21)
Önnered-LIF Lindesberg 35-25 (15-10)
LIF Lindesberg-RP Linköping 25-37 (11-16)
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.