Serieledarna blev en för tuff nöt att knäcka för WSK Lindesberg. Fredagens toppmöte hemma mot IBK Wasahus slutade med förlust 8-13, efter att gästerna gjort ett ryck tidigt i den tredje perioden. WSK behåller trots nederlaget sin framskjutna placering som tabellfyra.
– Det är inte mycket att säga om, de var för spelmässigt skickliga för oss. Vi bjuder dem lite och sätter inte våra egna chanser. Då vänder de på spelet och där de skickliga, sammanfattar Stefan Klack förlusten.
Tränarens WSK Lindesberg fick en jobbig start på toppmötet. IBK Wasahus tog en tidig ledning och även om Erik Alamartin snabbt kvitterade kunde gästerna gå ifrån till 1-3 med två mål i nionde minuten. Men WSK gav sig inte, utan tog sig tillbaka och med 19.19 på klockan satte Pontus Hellsing 4-3 och tog laget till periodvila i ledning.
Fyra minuter in i mittenakten kom dock kvitteringen, sedan Wasahus fått chansen i powerplay. Andreas Johansson återgav WSK sin ledning, men gästerna gjorde därefter tre snabba mål och kopplade greppet till 6-8 inför slutperioden. Där fick sedan WSK värsta tänkbara start med fyra insläppta mål på bara fem minuter.
– Vi är med väldigt länge i matchen. Men sen gör de sina fyra snabba mål där och det avgör matchen tycker jag, säger Klack.
Efter det lyckades dock hemmalaget stoppa upp det defensiva läckaget, men matchen var redan förlorad. Erik Alamartin och Andreas Johansson snyggade visserligen till siffrorna med varsitt mål. Men närmare än så kom aldrig WSK och laget föll med slutresultatet 8-13.
”Vi är inte långt ifrån dem”
– Det är bara att lära sig och bli bättre på att värdera lägena, konstaterar Klack.
Tränaren menar att WSK missade för mycket lägen och blev straffade i omställningarna. Överlag ser han dock insatsen som godkänd, speciellt med tanke på de unga talangernas framfart.
– Jag tycker att de yngre killarna som får spela återigen gör det bra. De är 16-17 år och hälften så gamla som de vi möter och har mycket mindre rutin. Men de är verkligen på gång, det gäller bara att tro på dem och fortsätta få dem att träna på.
Förlusten hemma mot IBK Wasahus satte stopp för WSK:s två matcher långa vinstsvit. Laget behåller dock sin fina fjärdeplats, men avståndet upp till topplagen har börjat att växa sig större. Förlusterna har så här långt även kommit mot KFUM Örebro, Wadköping, Hovsta och nu IBK Wasahus och Klack gör sina analyser utifrån det.
– Det är väl där som vi ligger för tillfället. Vi är inte långt ifrån dem, men behöver bli vassare på att sätta chanserna och att spela bollen inom laget.
Matchfakta WSK Lindesberg-IBK Wasahus:
Resultat: 8-13 (4-3, 2-5, 2-5)
Mål WSK: 1-1 Erik Alamartin, 2-3 Jacob Nyström (Nilsson), 3-3 Pontus Hellsing (Nyström), 4-3 Pontus Hellsing (Johansson), 5-4 Andreas Johansson (Hellsing), 6-7 Adam Sundvall, 7-12 Erik Alamartin (Carlsson), 8-13 Andreas Johansson
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.