Den fruktade almsjukan nådde Lindesberg för ett par år sedan. Nu har ännu ett hot mot ”prydnadsträd” nått oss. För en kort tid sedan konstaterades angrepp på kastanjeträd efter en invasiv insekt – kastanjemalen.
Redan sommaren 2011 varnade Arne Tschentscher, Stadsträdgårdsmästare på Samhällsbyggnad Bergslagen, för att Flugparkens almar och kastanjeträd inte hade någon ljus framtid. Hans bedömning grundade sig på att vissa av träden hade angripits av röta – men också då man såg en fortsatt spridning i landet av både almsjukan och den invasiva malfjärilen kastanjemalen. Bara ett par år senare konstaterades således det första fallet av almsjuka här – och nu har även kastanjemalens närvaro och konsekvenser blivit ett faktum.
– Det här upptäcktes alldeles nyligen, att vi numera även har kastanjemal i Lindesberg och det innebär att vi måste vara försiktiga med vad för slags träd som planteras i våra parkområden i framtiden, kommenterar Arne Tschentscher.
Kastanjemalen är en så kallad invasiv insekt, en art som tidigare inte funnits i Sverige men med människans ”hjälp” har tagit sig hit. Det första konstaterade fallet av kastanjemal i Sverige, gjordes år 2003 i Skåne. Sedan dess har den år för år spridit sig norrut i landet.
Kastanjemalen, som är endast ca 3 millimeter lång, lägger sina ägg i kastanjeträdet blad, vilket får konsekvensen att bladen redan under sommaren får ett höstliknande utseende.
– Vi vill ju gärna se grönskande trädkronor på sommaren, inte bruna och torkade blad som hör hösten till, påpekar Arne Tschentscher.
Upptäckten av kastanjemal gjordes efter att man redan beslutat om att avverka merparten av de gamla kastanjeträden i Flugparken. Dock kommer två sparas – och för att försöka skydda dessa från angrepp, kommer man behöva vidta vissa åtgärder.
– Dels handlar det om att inte plantera träd som kastanjemalen kan angripa. De två kastanjeträd som nu sparas, måste vi se till att hålla efter på sådant sätt att alla blad som faller till marken måste tas omhand. I bladen kan det nämligen finnas puppor efter kastanjemalen och de måste man ta hand om, annars blir problemet bara större året därpå, säger Tschentscher.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.