Den fruktade almsjukan nådde Lindesberg för ett par år sedan. Nu har ännu ett hot mot ”prydnadsträd” nått oss. För en kort tid sedan konstaterades angrepp på kastanjeträd efter en invasiv insekt – kastanjemalen.
Redan sommaren 2011 varnade Arne Tschentscher, Stadsträdgårdsmästare på Samhällsbyggnad Bergslagen, för att Flugparkens almar och kastanjeträd inte hade någon ljus framtid. Hans bedömning grundade sig på att vissa av träden hade angripits av röta – men också då man såg en fortsatt spridning i landet av både almsjukan och den invasiva malfjärilen kastanjemalen. Bara ett par år senare konstaterades således det första fallet av almsjuka här – och nu har även kastanjemalens närvaro och konsekvenser blivit ett faktum.
– Det här upptäcktes alldeles nyligen, att vi numera även har kastanjemal i Lindesberg och det innebär att vi måste vara försiktiga med vad för slags träd som planteras i våra parkområden i framtiden, kommenterar Arne Tschentscher.
Kastanjemalen är en så kallad invasiv insekt, en art som tidigare inte funnits i Sverige men med människans ”hjälp” har tagit sig hit. Det första konstaterade fallet av kastanjemal i Sverige, gjordes år 2003 i Skåne. Sedan dess har den år för år spridit sig norrut i landet.
Kastanjemalen, som är endast ca 3 millimeter lång, lägger sina ägg i kastanjeträdet blad, vilket får konsekvensen att bladen redan under sommaren får ett höstliknande utseende.
– Vi vill ju gärna se grönskande trädkronor på sommaren, inte bruna och torkade blad som hör hösten till, påpekar Arne Tschentscher.
Upptäckten av kastanjemal gjordes efter att man redan beslutat om att avverka merparten av de gamla kastanjeträden i Flugparken. Dock kommer två sparas – och för att försöka skydda dessa från angrepp, kommer man behöva vidta vissa åtgärder.
– Dels handlar det om att inte plantera träd som kastanjemalen kan angripa. De två kastanjeträd som nu sparas, måste vi se till att hålla efter på sådant sätt att alla blad som faller till marken måste tas omhand. I bladen kan det nämligen finnas puppor efter kastanjemalen och de måste man ta hand om, annars blir problemet bara större året därpå, säger Tschentscher.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.