Den fruktade almsjukan nådde Lindesberg för ett par år sedan. Nu har ännu ett hot mot ”prydnadsträd” nått oss. För en kort tid sedan konstaterades angrepp på kastanjeträd efter en invasiv insekt – kastanjemalen.
Redan sommaren 2011 varnade Arne Tschentscher, Stadsträdgårdsmästare på Samhällsbyggnad Bergslagen, för att Flugparkens almar och kastanjeträd inte hade någon ljus framtid. Hans bedömning grundade sig på att vissa av träden hade angripits av röta – men också då man såg en fortsatt spridning i landet av både almsjukan och den invasiva malfjärilen kastanjemalen. Bara ett par år senare konstaterades således det första fallet av almsjuka här – och nu har även kastanjemalens närvaro och konsekvenser blivit ett faktum.
– Det här upptäcktes alldeles nyligen, att vi numera även har kastanjemal i Lindesberg och det innebär att vi måste vara försiktiga med vad för slags träd som planteras i våra parkområden i framtiden, kommenterar Arne Tschentscher.
Kastanjemalen är en så kallad invasiv insekt, en art som tidigare inte funnits i Sverige men med människans ”hjälp” har tagit sig hit. Det första konstaterade fallet av kastanjemal i Sverige, gjordes år 2003 i Skåne. Sedan dess har den år för år spridit sig norrut i landet.
Kastanjemalen, som är endast ca 3 millimeter lång, lägger sina ägg i kastanjeträdet blad, vilket får konsekvensen att bladen redan under sommaren får ett höstliknande utseende.
– Vi vill ju gärna se grönskande trädkronor på sommaren, inte bruna och torkade blad som hör hösten till, påpekar Arne Tschentscher.
Upptäckten av kastanjemal gjordes efter att man redan beslutat om att avverka merparten av de gamla kastanjeträden i Flugparken. Dock kommer två sparas – och för att försöka skydda dessa från angrepp, kommer man behöva vidta vissa åtgärder.
– Dels handlar det om att inte plantera träd som kastanjemalen kan angripa. De två kastanjeträd som nu sparas, måste vi se till att hålla efter på sådant sätt att alla blad som faller till marken måste tas omhand. I bladen kan det nämligen finnas puppor efter kastanjemalen och de måste man ta hand om, annars blir problemet bara större året därpå, säger Tschentscher.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.