Curlingsäsongen går vidare med allt högre intensitet. På tisdagen drog Lindesbergs Curlingklubb igång vinterns upplaga av KM, Klubbmästerskapen. Den klassiska turneringen spelas över ett gruppspel och slutspel, något som denna gång lockat sex deltagande lag.
Lindesbergs Curlingklubb håller hårt på sina traditioner. En av dessa är klubbens egna KM, Klubbmästerskap, som man varje år arrangerar hemma i curlinghallen. Konceptet är så pass gammalt att ingen riktigt vet hur många upplagor som spelats.
– Men det har spelats i alla fall så länge som han har hört talats om det. Säkert i 50 år, kanske ännu mer. Jag själv har varit med i 20 år och då har KM alltid spelats, berättar Lars-Uno Karlsson från Curlingklubben.
– Det är ju en tradition och upplägget är så här varje år. Alltid efter nyår så brukar vi dra igång.
I tisdags var dags för premiären av vinterns upplaga. Karlsson berättar att man denna gång lockat till sig sex anmälda lag, något som är aningen mindre mot tidigare. Den stora förklaringen till det är att många av de äldre deltagarna flyttat eller helt enkelt inte längre orkar. Trots det är det fortsatt bra drag kring curlingen i Lindesberg, men klubben vill gärna se yngre medlemmar ansluta.
– Ja det är ett riktigt bra drag. Och det är därför som vi även har öppet på måndagskvällar för allmänheten, för att locka nytt, berättar Karlsson.
”Väldigt jämnt mellan lagen”
När det kommer till klubbens KM är turneringen uppdelad i två steg. Först kommer de sex lagen att göra upp i ett gruppspel, där alla möter alla en gång fördelat på åtta spelkvällar. Därefter kommer de fyra främsta lagen att avancera vidare till semifinal och så småningom final.
Varje lag består av fyra spelare och Karlsson berättar att trupperna ofta ser likadana ut från år till år. Det vilar en traditionell anda över hela upplägget, något som gör att de tre främsta lagen i vanlig ordning kan vänta sig priser.
– Det delas naturligtvis ut medaljer som avslutning på det här. Man måste ju ha något som finns kvar och som man kan visa för barnbarnen, skrockar Karlsson.
Semifinaler och final väntas gå av stapeln i slutet av februari. Då får man svaret på vilket av de sex lagen som kröns som Klubbmästare denna vinter. Men några föraningar om vilket lag det kan bli vill Karlsson inte ge.
– Det kan vara väldigt jämnt mellan de här lagen. Några som har satt ihop sig nu på slutet är Börje Anderssons lag, de tränar väldigt flitigt.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.