Den ungdomliga satsningen från LIF Lindesberg går vidare med ett nytt juniornamn. Laget har i dagarna gjort klart med sin tredje juniorspelare till nästa säsongs trupp, det i form av vänsterspringaren Christoffer Thor.
Att LIF Lindesberg bygger nytt står klart för de flesta sedan tidigare. Klubbledningen har precis som ledarstaben aviserat att en nysatsning ska göras efter den resultatmässigt tunga säsongen, och den ska göras med de egna produkterna.
Nu har även LIF knutit till sig ytterligare ett talangfullt namn från de egna leden. Klubben har presenterat Christoffer Thor, som till hösten kliver upp från juniorlaget till spel med A-herrarna. Vänsterspringaren har tecknat sitt första A-kontrakt.
– Christoffer är en välskolad spelare som kommer från de egna ungdomsleden. Med sina kontringar, sin räckvidd och sin försvarsförmåga är det lätt att se likheterna med Jonas Källman, som ju är en av våra stora spelare i det svenska landslaget, kommenterar LIF:s sportchef Ricky Nordahl för klubbens hemsida.
Redan under den gångna säsongen har Christoffer Thor tränat kontinuerligt med A-truppen. Ett par framträdanden har det också blivit i Allsvenskan, men mestadels har det blivit spel med juniorerna som nått fram till USM-final. Christoffer är också en del i det finska juniorlandslaget och Ricky Nordahl ser stor potential i 18-åringen.
– Christoffer har tränat med A-laget regelbundet under en längre tid och under den senaste säsongen har han också debuterat som spelare i Allsvenskan. Vi har stora förväntningar på att Christoffer ska kunna etablera sig på den allra yttersta seniornivån också.
Klara LIF-spelare för nästa säsong:
Axel Rämhed NY
Bashkim Gashi
Christoffer Thor NY
Fatlum Ahmeti
Fredrik Karlsson NY
Jacob Nelson
Jesper Nilsson
Niklas Jansson
Oskar Erixon
Sébastien Ehnevid
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.