LIF Lindesberg förlorade söndagens hemmamatch mot RP Linköping med 28 -32.
I mitten av första halvlek hade LIF-spelarna en period då de missade en rad givna målchanser. RP Linköping fick ett försprång i målprotokollet som hemmalaget sedan aldrig lyckades hämta in.
Efter första halvlek stod det 12 – 15 och efter ytterligare en svag inledning på andra halvlek, där RP som mest ledde med 12 – 19 fick LIF äntligen ordning på målskyttet igen.
-RP var ett bättre lag än oss idag, konstaterade tränaren Ivica Zubac efter matchen.
-Vi försöker komma tillbaka i matchen, men det går inte den här gången. Spelarna måste bli bättre på att snabbt hitta varandra på planen vid omställningar.
-Det är visserligen svårare när man hamnar i underläge och blir stressade. Men de måste lära sig hantera sådana situationer också, menar Ivica.
Förlusten var extra tung eftersom RP Linköping ligger en bra bit bakom LIF i den allsvenska tabellen och är ett av de lag man måste slå. Framöver har man kvar att möta fyra av seriens fem topplag som alla slåss om seriesegern och kvalplatser.
Bäste målskytt i LIF blev Martin Boija som satte 7 mål. Axel Magnusson, Jesper Nilsson och Albin Järlstam gjorde 4 mål var, Bashkim Gashi och Fatlum Ahmeti 3 mål. Karl Zetterlund 2 och Jesper Jakobsson 1 mål.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.