Playoff-spelet fick värsta tänkbara start för Guldsmedshytte SK. En svag slutperiod gjorde att laget föll med 5-2 i premiären borta mot Skultuna. Därmed halkar GSK direkt efter i kampen om topplatserna.
Guldsmedshytte SK klev in till playoff-spelet som grundseriens tredje bäst placerade lag. Men det var ett rykte som man inte levde upp till borta mot Skultuna. GSK tog visserligen ledningen genom Daniel Magnusson, men hade spelmässiga problem och fick se hemmalaget kvittera i slutet av den första perioden.
I mittenakten fick man bättre ordning på motståndet och släppta endast iväg fem skott mot eget mål. Det var något som gav utdelning. Lite mer än halvvägs in i matchen höll sig Alexander Persson framme, något som gav ställningen 1-2 till GSK inför slutperioden.
Där rasade man dock samman. Via en kvittering efter åtta minuter och ledningsmål kort därefter vände Skultuna till 3-2, något som GSK inte kunde resa sig ifrån. Ytterligare två insläppta mål i slutskedet ledde till att förlusten skrevs till 5-2.
”Måste upp flera nivåer”
– Vi gör en svag match rakt igenom tycker jag. Vi jobbar inte hårt nog och spelar alldeles för svårt och omständigt idag. Det blir vi straffade för direkt, säger Benny Vikström om nederlaget.
Tränaren är kortfattad och besviken kring sitt lags insats. Förlusten innebär att man direkt tvingas starta playoff-serien i uppförsbacke. Fyra omgångar återstår och endast toppduon avancerar vidare, ett avancemang som efter premiären är fyra poäng bort.
– Wiktor Jonasson i målet gav oss chansen idag. Dessutom jobbar Daniel Magnusson alltid stenhårt, menar Vikström och byter därefter tonläge.
– Resten måste upp flera nivåer till nästa match. Det måste dem om vi ska vara med och ha en chans i denna serie.
Matchfakta Skultuna-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 5-2 (1-1, 0-1, 4-0)
Publik: 27
Skott: 36-25
Mål GSK: 0-1 Daniel Magnusson, 1-2 Alexander Persson (Carlsson, Hedblad)
Tabellen från SweHockey:

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.