Fackverksbron mellan Loppholmarna och arena- och skolområdet. Foto: Fredrik Norman
Två broar blir en och Loppholmsbadet skrinläggs
Att ersätta både Gröna bron och Fackverksbron med två nya broar, skulle innebära en kostnad om minst 20 miljoner kronor för kommunen. En sådan stor investering finns helt enkelt inte ekonomiska förutsättningar för idag – därför kommer man välja att radera Gröna bron från kartan och endast ersätta Fackverksbron med en ny och något bredare än den som finns idag. Detta framgår av ett pressmeddelande från partierna S, C och V på måndagen.
Hösten 2019 stängdes Gröna bron sedan man vid en besiktning konstaterat att den inte längre är säker att använda. Kort därefter kom indikationer på att även den andra bron, Fackverksbron, inte heller var i särskilt bra skick. Den senare har nyligen förstärkts (läs tidigare artikel) men bron lever ändå på lånad tid och måste ersättas med en ny inom loppet av två år.
Att investera i två nya broar är inte möjligt med dagens ekonomi. Detta konstaterar bland andra Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande.
– Nej, det rör sig om minst 20 miljoner kronor och det har vi inte möjlighet att göra som det ser ut idag, säger hon i en kommentar till LindeNytt.
Gröna bron har varit avstängd sedan hösten 2019. Foto: Fredrik Norman
När kommunstyrelsen sammanträder på tisdagen, kommer S och C med stöd av V istället gå på det förslag som beräknas landa på ungefär halva kostnaden. Det innebär att Gröna bron inte ersätts med en ny och att man istället låter investera i en ny bro där Fackverksbron finns. I pressmeddelandet skriver majoriteten följande:
”Majoriteten ser inte heller att 20 miljoner kronor kan läggas på byggnation av två broar mellan centrum och arenaområdet i Lindesberg. Majoriteten i Lindesberg kommer därför vid kommunstyrelsens sammanträde den 25 februari föreslå att Gröna bron och Fackverksbron ersätts av en ny bro, till en kostnad av max 10 miljoner kronor. Den nya bron ska vara ämnad för gång- och cykeltrafik samt lättare arbetsfordon.”
Efter många års diskussioner, har man ännu en gång tvingats skrinlägga frågan om ett bad på Loppholmarna. Foto: Fredrik Norman
Broarnas öde har varit en del i ett helhetsgrepp kring Loppholmarna. Bland annat har man tittat närmare på den eviga frågan om att få till ett ordentligt utomhusbad. Detta skulle kräva investeringar på 8 miljoner kronor. Inte heller denna investering ser majoriteten möjlig att genomföra idag. I en kommentar till LindeNytt, säger Irja Gustavsson att det här inte innebär att frågan aldrig någonsin kan bli aktuell igen.
Fotnot: När den nuvarande Fackverksbron ersätts, vill man låta den nya bron bli ungefär en halvmeter bredare än vad den är idag.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.